Barwienie storczyków

To pytanie przewija się przez bloga nagminnie. W domowych warunkach zmiana koloru orchidei jest prawie niemożliwa. Mówię prawie, ponieważ nigdy nie próbowałam i nie zamierzam, gdyż według mnie to działanie wbrew naturze. Może powiem tak, jakbyś się czuł gdyby na siłę ktoś próbował zafarbować twoje, powiedzmy piękne blond włosy na niebiesko? Co więcej, co by było gdyby po ufarbowaniu odrosły w iście chabrowym kolorze. Czy bylibyśmy szczęśliwi? Ciekawe co by powiedziały barwione kwiaty, gdyby miały taką możliwość?

Czy można barwić storczyki barwnikami spożywczymi? Szczerze, nie sądzę by zmiany byłyby widoczne, kolor liści mógłby się zmienić, a kwiaty raczej nie. Świadome pakowanie w roślinę chemii… nie to nie dla mnie. W naturze tylko 10% z pośród 200 tyś roślin wytwarza niebieski pigment. Po co więc na siłę to zmieniać.

UWAGA!!! Storczyki Phalaenopsis nie należą do tych 10%.

Jednak opatentowano sposób barwienia orchidei, który umożliwia hodowanie storczyków w nienaturalnie żywych kolorach. Takich, na które jest akurat zapotrzebowanie, a niebieski storczyk stał się hitem. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że natura jest silna i zawsze dąży do doskonałości. Dlatego niebieskim kolorem cieszymy się dość krótko. Wróćmy jednak do barwienia, które budzi takie zainteresowanie.

Jak stworzyć akwarelowe storczyki?

Istnieje wiele sposób barwienia storczyków, które zostały opatentowane i są ściśle chronione. (Zadałabym tutaj pytanie: Po co?) Akwarelowe storczyki uzyskuje się poprzez nacięcie pędu i wstrzyknięcie barwnika. Gdy proces jest zakończony, nacięcie jest dokładnie pokrywane woskiem. Jeżeli orchidea wytworzyła już kwiaty ich kolor zmienia się w ciągu 24 godzin, natomiast gdy roślina wytworzyła jedynie pęd, kolor nie będzie już tak intensywny.

 

 

Czy proces barwienia jest szkodliwy?

Zmiana koloru storczyka, może się wydać prosta, jednak jest to proces wymagający dużego nakładu pracy i umiejętności. Sam proces nie szkodzi bezpośrednio roślinie, jednak, gdy podejmie się tego osoba nieposiadająca odpowiednich umiejętności, może nie tylko zaszkodzić, co doprowadzić do jej całkowitego obumarcia.

 

Choć proces barwienia nie jest szkodliwy, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Podczas barwienia orchidea staje się bardziej wrażliwa na warunki, w których jest uprawiana. Mam tu na myśli światło, temperaturę i przeciągi.

Sztucznie barwione storczyki – czy niebieski zostanie niebieskim?

 

 

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.