Jak dbać o storczyki w marcu i kwietniu

Choć marzec w wielu miejscach w kraju bywa chłodny, storczyki odczuwają zbliżającą się wiosnę. Dni stają się dłuższe, temperatura stopniowo rośnie, a słońce zaczyna mocniej operować. Dla większości orchidei, wiosną metabolizm przyśpiesza, dlatego musimy pamiętać o włączeniu nawozu i częstszej kontroli podłoża. Jednak uważajmy na wiosenne słońce, które może stać się przyczyną poparzeń.

Wiosną natura budzi się do życia z długiego zimowego snu. Ze storczykami jest podobnie. Większość pięknie kwitnie, widzę to na Waszych zdjęciach. W tych dwóch miesiącach warto zwrócić uwagę na podłoże i liście. Ze „snu” budzą się również mszyce, które często atakują Cymbidium. Dlatego poświęćmy dłuższą chwilę na przegląd naszych orchidei.

Cattleya

To zdecydowanie ich czas. Wraz z nadejściem wiosny, możemy spodziewać się pędów, pąków i kwiatów. Oprócz intensywnego wzrostu warto przyjrzeć się starym pochewkom. Jeżeli pożółkły, należy je starannie usunąć. Pozostawienie ich może doprowadzić do gromadzenia się w nich nadmiaru wody, co może dać początek zgnilizny.

Wiosna to odpowiedni moment do przesadzenia przekwitniętych hybryd, u których rozpoczyna się intensywny rozwój korzeni. Nowa mieszanka substratu zapewni im doskonałe warunki wzrostu.

Cymbidium

Dla tych storczyków to również sezon intensywnego kwitnienia jak również nowych przyrostów, dlatego zaleca się użycie nawozu z większym stężeniem azotu. Jeżeli nasze Cymbidium jest leniwe, należy zwiększyć dostęp do światła podczas następnego okresu spoczynku. Brak światła jest najczęstsza przyczyną braku kwitnienia. Wiosna to doskonały moment dla mszyc i ślimaków, dlatego częściej przyglądajmy się naszym Cymbidiom.

Dendrobium

Wiosna to również okres kwitnienia Dendrobium. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami wiosna, warto w zimie zadbać o odpowiednie nasłonecznienie, podlewanie i nawożenie.

Phalaenopsis

Szczyt kwitnienia tych storczyków przypada na pierwsze wiosenne miesiące. Pewnie zauważyliście, że jest ich wszędzie pełno. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu pędów naszych orchidei.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.