Jak urządzić balkon?


Aranżacja balkonu lub tarasu nie powinna być przypadkowa, lepiej ją więc dobrze przemyśleć oraz zaplanować. Balkon to miejsce, gdzie spędza się sporo czasu zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Umiejętnie go urządzając, bez względu na to czy jest on mały czy nieco większy, można stworzyć miejsce idealne do wieczornego odpoczynku. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać meble i dodatki oraz je rozmieścić.

Nawet na niewielkich rozmiarów wąskim balkonie zmieści się malutki rattanowy stoliczek i dwa krzesła a także kwiaty balkonowe w kolorowych donicach. Na takim balkonie najlepiej posadzić je w skrzynkach i zawiesić po stronie zewnętrznej balustrady. Zaoszczędzić w ten sposób można trochę miejsca. W wiszących pojemnikach dobrze prezentować się będą rośliny wiszące. Meble należy wybrać raczej lekkie, wówczas nie przytłoczą całej dostępnej przestrzeni. Na małym balkonie lepiej posadzić rośliny mniejsze.

O wiele łatwiej urządzić duży taras. Większa przestrzeń daje więcej możliwości zarówno w kwestii doboru mebli, jak i dodatków oraz roślin. Na takim balkonie można ustawić nie tylko stolik i krzesła, ale również niedużą kanapę z poduszkami, która stanie się miejscem idealnym do wypoczynku. Dobrze sprawdzi się także markiza lub parasol, który skutecznie ochroni przed słońcem i deszczem.

Najlepszym rozwiązaniem na balkonie są meble, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i są łatwe w przechowywaniu także poza sezonem. Ciekawym wyborem są te sztaplowane, czyli takie, które można wkładać jeden w drugi oraz składane. Zajmują one po złożeniu niewiele miejsca są łatwe w transporcie. Meble drewniane prezentują się bardzo pięknie, ale wymagają odpowiedniej i regularnej konserwacji, te z tworzyw sztucznych są z kolei łatwe do utrzymania w czystości, jednak także i szybciej się niszczą.

W celu zachowanie nieco prywatności na balkonie można powiesić matę wykonaną z bambusa bądź trzciny. Innym wyjściem jest posadzenie pnącej roślinności np. winobluszczy. Sporą popularnością cieszą się także ekrany plastikowe. Charakteru tarasowi lub balkonowi dodadzą na pewno dodatki i akcesoria. Ozdobne, kolorowe poduszki na krzesłach są jednocześnie komfortowe i efektowne. Dobrze sprawdzają się również nastrojowe latarenki i lampiony, świece różnego rodzaju. Nie wolno jednak z nimi przesadzać, zbyt duża ilość elementów sprawi, że miejsce będzie wyglądać na zagracone.

Newsletter

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

  Kamila
About Kamila 236 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.