Jak urządzić balkon?


Aranżacja balkonu lub tarasu nie powinna być przypadkowa, lepiej ją więc dobrze przemyśleć oraz zaplanować. Balkon to miejsce, gdzie spędza się sporo czasu zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Umiejętnie go urządzając, bez względu na to czy jest on mały czy nieco większy, można stworzyć miejsce idealne do wieczornego odpoczynku. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać meble i dodatki oraz je rozmieścić.

Nawet na niewielkich rozmiarów wąskim balkonie zmieści się malutki rattanowy stoliczek i dwa krzesła a także kwiaty balkonowe w kolorowych donicach. Na takim balkonie najlepiej posadzić je w skrzynkach i zawiesić po stronie zewnętrznej balustrady. Zaoszczędzić w ten sposób można trochę miejsca. W wiszących pojemnikach dobrze prezentować się będą rośliny wiszące. Meble należy wybrać raczej lekkie, wówczas nie przytłoczą całej dostępnej przestrzeni. Na małym balkonie lepiej posadzić rośliny mniejsze.

O wiele łatwiej urządzić duży taras. Większa przestrzeń daje więcej możliwości zarówno w kwestii doboru mebli, jak i dodatków oraz roślin. Na takim balkonie można ustawić nie tylko stolik i krzesła, ale również niedużą kanapę z poduszkami, która stanie się miejscem idealnym do wypoczynku. Dobrze sprawdzi się także markiza lub parasol, który skutecznie ochroni przed słońcem i deszczem.

Najlepszym rozwiązaniem na balkonie są meble, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i są łatwe w przechowywaniu także poza sezonem. Ciekawym wyborem są te sztaplowane, czyli takie, które można wkładać jeden w drugi oraz składane. Zajmują one po złożeniu niewiele miejsca są łatwe w transporcie. Meble drewniane prezentują się bardzo pięknie, ale wymagają odpowiedniej i regularnej konserwacji, te z tworzyw sztucznych są z kolei łatwe do utrzymania w czystości, jednak także i szybciej się niszczą.

W celu zachowanie nieco prywatności na balkonie można powiesić matę wykonaną z bambusa bądź trzciny. Innym wyjściem jest posadzenie pnącej roślinności np. winobluszczy. Sporą popularnością cieszą się także ekrany plastikowe. Charakteru tarasowi lub balkonowi dodadzą na pewno dodatki i akcesoria. Ozdobne, kolorowe poduszki na krzesłach są jednocześnie komfortowe i efektowne. Dobrze sprawdzają się również nastrojowe latarenki i lampiony, świece różnego rodzaju. Nie wolno jednak z nimi przesadzać, zbyt duża ilość elementów sprawi, że miejsce będzie wyglądać na zagracone.

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 244 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.