Krótko o korzeniach storczyka

W naturze korzenie storczyków trzymają się mocno skały lub drzewa. Ich gąbczasty welam wchłania wilgoć i składniki odżywcze. A teraz ciekawostka… korzenie orchidei mogą znajdować się nawet kilka metrów od jej centralnej części. To naprawdę niezwykle interesujące rosliny.

Zasadniczo struktura orchidei jest taka sama, jak każdej rośliny. Ma korzenie, liście, łodygę i kwiaty. Jednak jej wygląd różni się od pozostałych roślin, które mają centralny układ korzeniowy. Taki układ zapewnia roślinie stabilność, dzięki głęboko zakotwiczonych korzeniach. Ten podziemny system zapewnia roślinie wilgoć i wszystkie niezbędne składniki odżywcze z gleby. U storczyków wygląda to zupełnie inaczej.

Wielu amatorów uprawia storczyki w ziemi, co jest oczywiście wbrew ich naturze. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że storczyki wykorzystują swoje korzenie przyczepiając się do drzew i skał, w ten sposób zapewniają sobie większą cyrkulację powietrza i dostęp do światła. Dlatego nie powinniśmy uprawiać ich w ziemi, to wbrew ich naturze!

No dobrze, jak już jesteśmy przy korzeniach naszych orchidei to przybliżymy szerzej ten temat. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie podłoże?

Rdzeń korzeni naszego storczyka jest owinięty gąbczastym materiałem zwanym welamem. Ten materiał magazynuje wodę, zapewniając orchidei stałe nawilżenie. Jednak wszystko z umiarem, storczyk powinien mieć czas przeschnąć, więc stałe utrzymywanie wilgoci może doprowadzić do gnicia. Jeżeli dodamy do tego brudne lub zanieczyszczone podłoże mamy dramat murowany. Roślina zacznie obumierać. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy podłożem, powietrzem i światłem.

Korzenie storczyków różnią się od siebie. Dlatego wybierając podłoże warto zwrócić na nie uwagę. Drobniejszy układ korzeni Oncidium będzie wymagał drobniejszego substratu, korzenie Phalaenopsis są grube, więc podłoże powinno być grubsze.

Storczyki monopodialne np Phalaenopsis nie mają pseudobulwy, która magazynowałaby wodę, dlatego ich system korzeniowy jest rozbudowany. Korzenie są grube, mięsiste rosnące w dół. Ich kolor podczas wzrostu jest biały z zielonym lub brązowym końcem. Suche i martwe korzenie przyjmują barwę brązową.

Korzenie rozgałęzienia typu sympodialnego np Oncidium, rosną z kłącza. Są białe, mięsiste z gąbczasta warstwą ochronną. Podczas wzrostu, końcówka korzeni przyjmuje odcień jasnozielony lub brązowo-czerwony.

Storczyki to bardzo odporne rośliny. W naturalnym środowisku, doskonale potrafią o siebie zadbać przyczepiają się do drzew czy skał, wykorzystując najdrobniejsze szczeliny. To właśnie z nich czerpią wilgoć i składniki odżywcze.

Podlewanie storczyka kostkami lodu

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.