W którym momencie należy podeprzeć naszą orchidee?

W środowisku naturalnym jedynym priorytetem dla orchidei jest zapylenie, dlatego prężą się jak mogą by być lepiej widocznym. W tym momencie ludzkie oko nie jest dla nich istotne. W domowym zaciszu o zapyleniu nie ma mowy, więc pozostaje urok osobisty. Ten właśnie urok staramy się jak najlepiej wyeksponować. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć temat podpórek, sposobu ich umieszczenia w podłożu oraz bezpiecznym przypięciu pędu naszych orchidei.

Po pierwsze nie należy się bać. Każdy początkujący hodowca, który doczekał się pierwszych kwiatów, boi się ich dotknąć. Pierwszy pęd, pierwsze kwiaty są niewątpliwie nagrodą za cierpliwość, jednak nie należy się bać eksponować ich piękna. Dlatego istnieją wszelkiego rodzaju podpórki, które mają na celu wzmocnienie pędu, który bogaty w kwiaty może się złamać, jak również pomaga wyeksponować w odpowiedni sposób obfity kwiatostan.

Czy wszystkim storczykom należy pomagać w utrzymaniu odpowiedniej postawy? Otóż nie, np. Dendrobium nie potrzebuje specjalnego wzmocnienia. W naturze storczyków nikt nie wzmacnia, gdyż ich system korzeniowy utrzymuje roślinę stabilnie na drzewach czy skałach. W domowych warunkach, w niewielkiej doniczce storczyk nie zawsze utrzyma równowagę. Przeciążony może przewrócić się, złamać się. Dlatego warto zwrócić uwagę na rosnący pęd by w porę zareagować przypinając go do podpórki.

Podpórka może być wykonana z bambusa, plastiku lub ocynkowanego metalowego drutu. Dzięki specjalnym klipsom, można ją bezpiecznie przypiąć do młodych pędów naszych orchidei. Najczęściej spotykany jest bambus, który zapewnia dobre wsparcie dla kwiatów Phalaenopsis, jednocześnie stanowi doskonały element dekoracyjny. Ocynkowany drucik, ma dodatkową funkcję, możemy go formować, dzięki temu, nasz storczyk będzie lepiej wyeksponowany. Doskonale sprawdzi się przy storczykach z pseudobulwą, bowiem, może być umieszczony tuż przy brzegu osłonki, jego giętka struktura umożliwia odpowiednie dopasowanie do pędu storczyka.

Do podpięcia pędu stosowane są różne klipsy. Od zwykłych gumowych do bardziej wyszukanych w przeróżnych kształtach.

Umieszczając podpórkę w podłożu należy zachować ostrożność. Można stosować technikę “tylko w prawo”, która sugeruje włożenie podpory w podłoże tylko ruchem w prawą stronę. Najważniejsze jest jednak zachowanie ostrożności, niezależnie czy będzie to w prawą czy lewą stronę. Pęd storczyka jest dość elastyczny i giętki, jednak wszystko z umiarem i nic na siłę. Najlepiej formować pęd, gdy nie ma jeszcze kwiatów, w przypadku Phalaenopsis najlepszym momentem będzie osiągnięcie przez niego od 6 do 12 centymetrów. Klips podpinamy, ok 3 centymetrów od kwiatów. W przypadku Oncidium i Cymbidium, ostatni klips umieszczam przed pierwszym kwiatem.

Priorytetem podpórek jest bezpieczeństwo naszych orchidei, na drugim miejscu jest dekoracja. Dlatego należy zachować odpowiedni umiar w dobieraniu ozdób i dekoracji. Pamiętajmy, że storczyk jest piękny sam w sobie.

Krótko o korzeniach storczyka

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.