Paphiopedilum

Paphiopedilum. Sabotek bo taka jest jego polska nazwa jest niezwykle elegancką odmianą storczyka. Urzeka swoim pięknym i niezwykłym kwiatem.

Pantofelek Wenus lub Sabotek, są to przyjęte w Polsce nazwy dla storczyka z rodzaju Paphiopedilum, który zaraz po hybrydach Phalaenopsis należy do najłatwiejszych w domowej hodowli.  Nie ma dużych wymagań, jednak należy pamiętać o dwóch istotnych elementach uprawy.

  • podłoże nie może być bardzo suche ani mocno wilgotne. Wystarczy co dwa dni zraszać podłoże, pamiętając, że idealna porą na zwilżanie podłoża jest ranek, gdyż w ciągu dnia nadmiar wody może wyparować.
  • drugim elementem uprawy jest coroczne przesadzanie Sabotka, gdyż zagęszczone podłoże może doprowadzić do obumarcia korzeni co wiąże się z utratą storczyka.

Sabotek nie potrzebuje intensywnego oświetlenia. Możemy hodować je zarówno na wschodnim jak i zachodnim parapecie.  Ze względu na wrażliwość korzeni Sabotka podlewamy co 3-4 dni w tygodniu. Musimy oczywiście dostosować podlewanie do warunków panujących w pomieszczeniu, tzn w zależności od wilgotności powietrza.

Nawożenie uzależnione jest od pory roku. Zimą nawozimy średnio co miesiąc, latem zaś co 2-3 miesiące.

Przesadzamy co roku maksymalnie co dwa lata.

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 256 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.