Choroby storczyków, lepiej zapobiegać niż leczyć

Mój storczyk_choroby storczyków

Egzotyczne storczyki już kilka lat temu podbiły serca miłośników kwiatów. Eleganckie, o obfitych kolorowych kwiatach, cieszą oczy każdego. Ale czy każdy wie jak się nimi opiekować. Ostatnio widziałam jak jedna Pani wyrzucała przekwitniętego storczyka. Jestem wścibska, więc grzecznie zapytałam, dlaczego się go pozbywa. Zgadnijcie co odpowiedziała „przekwitł i łodyga mu uschła”. Zabrałam, więc bidulka do domu. Przekwitanie to nie choroba storczyków, lecz naturalny cykl kwitnienia. 

Te piękne kwiaty nie są trudne w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów. Doskonale rosną nawet w miejscach słabo nasłonecznionych, na północnych parapetach. Powinny posiadać przewiewne podłoże, najlepiej z kawałkami kory. Luźna gleba zapewnia dopływ tlenu do korzeni. Storczyki wystarczy podlewać raz w tygodniu. W okresie kwitnienia, który trwa kilka miesięcy, kwiaty powinny by ć odpowiednio nawożone. Po przekwitnięciu należy uciąć zdrewniałą łodygę i zaprzestać nawożenia. Wznawiamy je dopiero po pojawieniu się nowego pędu kwiatowego.

Choroby storczyków

Te piękne kwiaty są dość odporne na choroby,  jednak przy niewłaściwej pielęgnacji mogą je dotknąć i sporo namieszać. 

Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne podlewanie. Powoduje to gnicie korzeni i rozwój grzybów. Charakterystyczne objawy to pojawiające się plamy na liściach i gnicie korzeni. Sposobem na uratowanie rośliny jest usunięcie chorych liści i korzeni oraz przesadzenie kwiatu do nowego podłoża.

Drugie zagrożenie stanowią bakterie. Tego typu infekcja rozwija się bardzo szybko, na liściach pojawiają się plamy, które stają się oślizgłe i miękkie. Tak uszkodzone liście należy usunąć, a miejsca cięcia zabezpieczyć węglem drzewnym.

Trzecie zagrożenie stanowią wirusy. Nie ma na nie skutecznego środka, ale możemy częściowo im zapobiegać. Wirusy roznoszone są przez mszyce i wciornastki. W tym przypadku należy zwalczać przede wszystkim szkodniki. W przypadku zaatakowania całej rośliny niestety trzeba ją zniszczyć, by nie zarazić pozostałych roślin.

Ważne!

  • kupując storczyki zwracajmy uwagę, liście były bez plam,
  • lepiej storczyka przesuszyć niż przelać,
  • storczyk powinien być w dodatkowej doniczce gromadzącej nadmiar wody,
  • z liści usuwamy wszelkie zastoiny wody (sprzyjają rozwojowi grzybów),
  • storczyki uwielbiają prysznic co 2,3 tygodnie (woda musi spłynąć),
  • doniczki muszą mieć dobry drenaż,
  • kwiaty o różnym zabarwieniu ustawiamy na różnych parapetach.

Przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji storczyków zapewni nie tylko piękne kwiaty, ale także zapobiegnie wielu chorobom. W sklepach dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów, które ułatwiają codzienną pielęgnację storczyków.

Pokaż mi swojego storczyka, a powiem Ci jak o niego dbasz

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.