Storczyk przekwita i co dalej

Storczyk przekwita i co dalej? Takie pytanie stawia sobie początkujący hodowca, którego storczyk zakończył okres kwitnienia. Orchidea jak każda roślina najładniej wygląda gdy kwitnie, jednak przychodzi czas kiedy kwiatki zaczynają więdnąć i opadać.

Aby dłużej cieszyć się kwitnącą orchideą, należy systematycznie, każdy kwiatek, po przekwitnięciu delikatnie obciąć. Pozwoli to roślinie pobrać pozostałe składniki pokarmowe, które wzmocnią kwiaty stożkowe, znajdujące się na końcu kłosu storczyka.

Przycinasz czy nie? Ja przycinam.

Gdy wszystkie kwiaty przekwitną przycinam łodygę przy trzecim oczku, licząc od podstawy storczyka. Tak przycięty storczyk może wypuści kolejny pęd, tym razem z oczka. U mnie taki zabieg się powiódł. Orchidea wypuściła nowy oczkowy pęd.  Chcesz się więcej o nim dowiedzieć, zapraszam TUTAJ. Ile storczyków tyle sposobów ich pielęgnacji. Znam osoby i możliwe, że Ty też do nich należysz, nie stosują mojej metody. Zastanawiasz się cóż innego mogą robić? Mogą spokojnie czekać, aż pęd storczyka uschnie, bądź wypuści nowe, młode pędy. Natomiast, gdy łodyga zmieni kolor na słomkowy, można ją bardzo szybko odciąć. Możesz sam zdecydować. To przycinasz, czy nie?

Storczyk przekwita i co dalej, kiedy znów zakwitnie?

Po takim zabiegu nasuwa nam się kolejne pytanie: Storczyk przekwita i co dalej, kiedy znów zakwitnie? Temat ponownego kwitnienia rozwinęłam w jednym z moich artykułów, do którego odnośnik jest TUTAJ

 

 

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 258 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.
 • Dominik

  Mnie się jeszcze nie udało wychodować pędu z oczka. Jednak liczę na to, że w końcu zaskoczy.

  • Anna

   Moje storczyki przekwitły już 3 m-ce temu,obcięłam je i czekam (…) żadnych nowych pączków,jeden z nich wypuścił coś z boku,myślałam,ze to pączki.okazało się,że nowy liść,w dość nietypowym miejscu..Co robię nie tak.Czy mało światła może być przyczyną braku kwitnienia?Przez cały okres kwitnienia,a potem spoczynku nie nawoziłam ich,zrobiłam to dopiero przed tygodniem.Poradźcie co robić,żeby zakwitły.Dopiero zaczynam przygodę ze storczykami.

   • jacakkamila

    A gdzie trzymasz storczyki. Najlepsze do uprawy są wschodnie parapety. Brak dobrego oświetlenia może być przyczyna braku kwitnienia, jednak Twoje Storczyki przekwitły dopiero 3 miesiące temu, może potrzebują odpoczynku. Jeżeli możesz to prześlij mi proszę zdjęcie tego listka. Najprawdopodobniej jest to keik, jednak bez zdjęcia nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić

    Twoje storczyki na pewno mają się dobrze, wystarczy im odrobina odpoczynku i będą kwitły. U mnie w spoczynku była nawet 6 miesięcy.

 • Gaciulka

  ” Dziekuję za radę, muszę przyznać, że bardzo się przydała. Mój storczyk wypóścił nowe paki. Oby zakwitł”

 • Gaciulka

  Wreszcie udało mi się osobiście wyhodować pięknego stora dla mojej ukochanej żony i wręczyć jej na urodziny.Wiecie jaka to satysfakcja.Dzięki wielkie za rady.

  • kamila

   Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc

 • skarti

  ja pracuje nad moimi storczykami. Jeden którego mam najdłużej wlasnie puszcza kwiat. drugi kupiony pare miesiecy temu puszcza jeden nowy ped i jeden ze starego pędu.
  dawa storczyki w stanie krytycznym z ktorych każdy nowy korzeń, kazdy nowy lisc cieszy.
  z jednego odpadły wszystkie liście a korzenie wyschly. Jednak w koncu puścil nowe liscie takie czarne. drugi ma korzenie przegnite bo byl najpierw utopiony potem zasuszony i przemrozony.

  • Gratuluję!!! Bardzo się cieszę.