Szara pleśń – Fytoftoroza

Jakie są zagrożenia chorobowe storczyków? O tym wspominałam już nie raz, jednak warto przyjrzeć się temu szerzej. Postanowiłam opisać wszystkie mi znane choroby storczyków. Ze względu na podobieństwo objawów ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną złego samopoczucia naszej rośliny. Jednak jest kilka, które występują dość często. Jeżeli udało Wam się zaobserwować podobne objawy i zwalczyć je, podzielcie się swoją wiedzą.

Szara pleśni  (Fytoftoroza)

Rozwojowi Fytoftorozy, sprzyja duża wilgotność i temperatura powyżej 20 stopni. Choroba jest niebezpieczna i szybko atakuje sąsiednie rośliny. Wystarczy, że zainfekowany storczyk dotknie inną roślinę by rozprzestrzenić się. Dlatego ważne jest odizolowanie chorych storczyków od pozostałych roślin.

Objawy chorobowe mogą pojawić się na wszystkich częściach rośliny. Jak wygląda infekcja? Niepokojącymi objawami są ciemne plamy na korzeniach i liściach storczyka, które z czasem brunatnieją. Zainfekowane korzenie rośliny obumierają. Powoduje to ubytek w dostarczeniu wody, co skutkuje więdnięciem i usychaniem rośliny. Często taki sygnał bierzemy za przesuszenie i zwiększamy częstotliwość podlewania, co jeszcze pogarsza stan storczyka. Objawy choroby są różne. U storczyka Phalaenoipsis niepokojące zmiany na liściach są koloru ciemnozielonego, pojawiają si e u nasady liści i stopniowo się rozszerzają, infekując coraz większą powierzchnie liścia. Zmiany mogą pojawić się również na brzegach i w środkowej części liści. U dendrobium plamy mają zazwyczaj kolor oliwkowy lub brązowy i towarzyszy im ciemnozielona obwódka.

Szara pleśń może wystąpić również na kwiatach storczyków. Zmiany charakteryzują się niewielkim różowymi plamkami, które z czasem brązowieją. Zainfekowane kwiaty marnieją i opadają.

Jak walczyć?

Zwalczanie choroby należy rozpocząć od usunięcia zainfekowanych części rośliny. Miejsca, w których roślina została usunięta należy zdezynfekować zasypując je np cynamonem, następnie spryskać lub podlać niżej wymienionym środkiem chemicznym.

W walce z Fytoftorozą, może pomóc Mildex 711,9 WG w stężeniu 0,2%, a po 2-3 tygodniach Biosept 33 SL , który jest w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.