Wahania temperatury a kwitnienie storczyka

O kwiatach pisałam nie raz. Często pytacie mnie jak zachęcić storczyki do ponownego kwitnienia. Tutaj należy zachować ostrożność. Dlaczego? Zbyt wysoka i zbyt niska temperatura mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jak dobrać tę odpowiednią, oto jest pytanie?

Phalaenopsis, Dendrobium, Paphiopedilum, Cymbidium to najpopularniejsze hybrydy storczyków rosnących dziko w naturze w Malezji, Indonezji oraz w północnej części kontynentu australijskiego Dobrze czują się w mieszkaniach z ogrzewaniem i kwitną przez większą część roku – nawet do 9 miesięcy.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na kwiaty storczyka jest temperatura. W większości przypadków najlepsza jest dla nich stała i wysoka temperatura powietrza. Z tego powodu dobrze sprawdzają się z mieszkaniu czy domu. Chociaż są w stanie przetrwać również w warunkach chłodniejszych oraz cieplejszych, podczas wysokich upałów.

Regularnie kwitnienie storczyka możliwe jest dzięki dobowym wahaniom temperatury: około 20 – 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 16 -18 stopni w nocy. W okresie letnim orchidee można spokojnie wynieść na taras lub balkon. W czasie zimy warto na noc nieco skręcić kaloryfer w danym pomieszczeniu.

Dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia storczyków niezbędne jest także światło. Preferują one zazwyczaj stanowiska jasne o świetle rozproszonym. Najlepiej czują się na parapecie okna wschodniego bądź południowo-zachodniego. Wówczas w okresie letnim należy je cieniować. Wystarczają do tego żaluzje lub firanka. Zbyt mała ilość światła słonecznego objawia się zwykle pogorszeniem kwitnienia kwiatów.

Trzeba też zwrócić uwagę na zapewnienie storczykom odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Można to robić przy użyciu nawilżacza powietrza lub nawet zwykłego zraszacza (najlepiej wcześnie rano). W okresie zimowy i późnojesiennym nie wymagają one już aż takiej wilgotności. Dobrze jest również zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Ruch ten jest szczególnie istotny jesienią, gdy temperatura jest niższa i proces wysychania zachodzi znacznie wolniej. Wówczas przy wysokich wahaniach dobowych temperatury może pojawić się zjawisko skraplania wody na liściach rośliny. Zapobiec można temu poprzez wietrzenie, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie, gdyż orchidee przeciągów nie lubią.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.