Żółte storczyki

Cytrynki… tak nazywam żółte storczyki, które doskonale uzupełniają moją niewielką kolekcję orchidei. Pierwszą cytrynkę dostałam w prezencie od synka, dlatego darzę ją szczególnym sentymentem 🙂

Żółte storczyki Phalaneopsis Amboinensis, które w naturze można spotkać w Indonezji, charakteryzują się dużymi żółtymi kwiatami w kształcie gwiazd. To właśnie one, stały się punktem wyjścia w wyhodowaniu storczyka o czystej, żółtej barwie.

Początki

Pierwsze próby nie były imponujące.  Przez ponad 50 lat starano się urozmaicić rynek o cytrynowy kolor, który będzie zachwycał kolorem, jak również wielkością kwiatów.

Dziś bez większego problemu możemy kupić żółte storczyki. Ostatnio zaintrygował mnie storczyk o żółtej barwie, złotej wrażce i delikatnych czerwonych cętkach, którego kształt kwiatów przypomina gwiazdę.   Czy  posiadacie taki w swojej kolekcji ?

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że żółtych storczyków nie należy przycinać zaraz po przekwitnięciu, bowiem na szczycie starego pędu mogą się tworzyć nowe kwiatostany.

 

Storczyki pomarańczowe i pomarańczowo-żółte

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 258 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.
  • Edyta

    Żółte storczyki to moje ulubione. Mają wiele uroku, mój ma dorodne pędy kwiatowe i wciąż wypuszcza nowe pąki, a nawet zauważyłam boczne pędy na kilku oczkach.

  • Joanna Soroczyńska

    też mam w swojej skromnej kolekcji żółtego cudaka 🙂 Jest cudny 🙂 po kilkumiesięcznej przerwie puścił się i ma dorodnego pędziora 🙂

    • Cieszę się, proszę się pochwalić swoją kolekcją 🙂

    • Gratuluje 🙂