Zwiędnięte liście storczyka

Często zastanawiałam się co może być przyczyną zwiędniętych liści storczyka.  Zawsze myślałam,  jak liście więdną, marszczą się czy opadają to znaczy, że trzeba podlać. Jednak pozory mylą.

Przesuszenie?

Pomarszczone liście wskazują na brak wody w tkance rośliny. I tu musimy zadać sobie pytanie dlaczego tak się stało? Co mogło być przyczyną nie dostarczania wody do rośliny i co muszę zrobić by temu zaradzić?

Zastanówmy się. Cała siła orchidei skupia się w korzeniach, więc od tego powinniśmy zacząć nasze oględziny. Jeżeli korzenie są białe lub zielone, trzon storczyka jest twardy a podłoże lekkie i suche mamy do czynienia z przesuszeniem. Zwłaszcza jeżeli kolor korzeni przybiera odcień biały. W takiej sytuacji należy obficie podlać storczyka i pamiętać o regularnej kontroli podłoża. Dzięki temu unikniemy podobnego problemu.

Przelanie?

Jeżeli korzenie przyjęły odcień ciemnej zieleni, brązu, są miękkie i lepkie, mamy wyraźny sygnał, że nasz storczyk został przelany. Ubogi system korzeni, który podczas przelania uległ znacznemu pogorszeniu nie dostarcza odpowiedniej ilości wody do rośliny. Należy takiego storczyka jak najszybciej przesadzić do nowego podłoża. Zanim do tego przejdziemy przycinamy zgniłe części rośliny.

Podobnie jest ze zbyt zbitym podłożem. Jeżeli w doniczce naszego storczyka korzenie męczą się, walczą o każdy promyk słońca, musimy jak najszybciej poprawić jej komfort życia, wymieniając jej substrat.

Dlaczego opadają mi pąki?

 

Nakarm mnie!

 

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 258 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.
 • jadwiga

  mój storczyk zgubił wszystkie liście ,chyba zalałam .Czy da się GO jeszcze uratować.

  • jacakkamila

   Jeżeli storczyk został zalany to ciężko go będzie uratować. Proszę spróbować go przesadzić do suchego, nowego podłoża i dać czas. Jeżeli korzenie są zdrowe, storczyk może odbić. W tym wypadku cierpliwość będzie bardzo potrzebna 🙂

  • Zawsze należy próbować. W takich wypadkach zawsze przesadzam storczyka do nowego podłoża. Dokładnie oglądam korzenie, przycinam i czekam. Nie ukrywam, że czekanie jest najgorsze.

 • Barbara Dębogórska

  niedawno kupiłam storczyka i od tej pory ma na lisciach zolte plamy i wiedna i kwiatki co mam zrobić żeby nie opadal

  • jacakkamila

   Żółte plamy mogą oznaczać przelanie storczyka, między innymi to może być przyczyną opadania paków. A jak często Pani podlewa storczyka ?

 • Adriana Siemieniak

  Na liściach mojego storczyka pojawiły sie białe plamy co to oznacza?

  • Jak dokładnie wyglądają te białe plamy?

  • Roksana KATARZYŃSKA

   Możliwe że to osad z wody (popularny kamień),należy delikatnie wytrzeć szmatką z zimną przegotowaną wodą.Pozdrawiam

 • kokosowa

  Witam. Mojemu storczykowi zwiędły kwiaty, jak i liście – Stały się pomarszczone. Co mam z tym zrobić ?

  • Zwiędnięte kwiaty i liście mogą oznaczać przesuszenie. Jak często go podlewasz?

 • Ewelina Midori Janiszewska

  mój chyba ma złe podłoże, tak to w sklepach bywa , upchają storczyka do jakiejś dziwnej ziemi i mchu 🙁 pierwszy raz od początku kiedy go dostałam coś było nie tak z jego liśćmi, a po dwóch tygodniach woda dalej się skraplała w doniczce. Będę go ratować 😀

  • Oczywiście, że należy ratować. W sklepach nie zwracają często uwagi na kwiaty. Podlewają „jak leci”, nie patrząc na stan podłoża. W ten sposób przynosimy do domu roślinę, która wymaga odpowiedniej opieki, o której zazwyczaj nie mamy pojęcia. Trzymam kciuki.