
Choroby storczyków. Storczyki jak każdy żywy organizm narażone są na wszelkiego rodzaju choroby. Warto więc, przy każdym podlewaniu, dokładnie przyjrzeć się storczykowi, bowiem w porę zauważona zmiana u storczyka, może być przez nas wychwycona i zlikwidowana.
Storczyki, których uprawa jest niewłaściwa ( nieodpowiednie podlewanie, słabe nawożenie itp.), częściej atakowane są przez szkodniki, jak również są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju wirusy i grzyby.
Roślina zainfekowana przez grzyby traci swój kolory. Liście tracą swoją barwę, na których pojawiają się żółte, brązowe a nawet czarne plamy. Oprócz liście oznaki choroby grzybowej można spotkać również na kwiatach, pojawia się na nich szary nalot, przez który storczyk traci swój urok. Niekiedy atak grzybów przejawia się niewielkimi szarymi bądź czarnymi punkcikami na listkach i kwiatach, przypominający rozsypany pieprz. Tak zainfekowany storczyk jest wyzwaniem, bowiem infekcja grzybowa jest dość trudna do zwalczenia. Często przyczyną infekcji grzybowej jest nieodpowiednia pielęgnacja, mam tu na uwadze zbyt wilgotne i chłodne warunki hodowli.
Storczyk zaatakowany przez wirusy, objawia się prześwitującymi plamami na listkach w kształcie mozaiki lub marmurkowego wzoru. Wirusy są ciężkie do opanowania i nie da się ich zwalczyć. Przenoszone są zazwyczaj przez owady.
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany na liściach, kwiatach czy korzeniach storczyka, odizolujmy go od pozostałych kwiatów, gdyż choroby wirusowe mogą zainfekować pozostałe storczyki.