Cyklamen

Cyklamen, zwany również fiołkiem alpejskim, bez wątpienia należy do ulubionych kwiatów doniczkowych. Może ze względu na okres kwitnienia, który trwa od listopada-marca, czyli w okresie w którym pozostałe kwiaty już przekwitły. W ciągu trzech lat, bo taki jest okres jego żywotności Cyklamen wydaje coraz więcej kwiatów.

W sklepach i kwiaciarniach najczęściej spotykamy jest Cyklamen Perski, którego liście na długich ogonkach wyrastają z bulwy. Podobnie jest z kwiatami, które można spotkać w odcieniu bieli, różu, fioletu, czerwieni i lilii. Zarówno kwiaty jak i liście, tworzą przepiękną kompozycję. Liście Cyklamenu charakteryzują się srebrnym wzorem, który dodaje uroku całej roślinie.

Miejsce

Cyklameny lubią jasne lub półcieniste  pomieszczenia. Gdy narazimy roślinę na zbyt duże działanie słońca, możemy spodziewać szybszego przekwitnięcia. Lato jest okresem spoczynku, w tym okresie Cyklamen najlepiej czuje się na świeżym powietrzy, w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru.

Podlewanie

Cyklem podlewamy podobnie jak fiołki , czyli na podstawkę, po 15 minutach nadmiar wody wylewamy. Nie zraszamy liści.

Nawożenie

Cyklamen w okresie kwitnienia należy nawozić umiarkowanie. Po przekwitnięciu na ok 8 tygodnia należy zaniechać nawożenia, dając roślinie czas spoczynku. Po tym okresie należy wrócić do umiarkowanego nawożenia.

Jeden z najpiękniejszych fiołków. Dla takich kwiatów warto znaleźć miejsce na swoim parapecie 🙂

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.