Czy w warunkach domowych można rozmnażać storczyki?

Zastanawialiście się jak rozmnożyć storczyki. Czy jest to możliwe w domowych warunkach? Najskuteczniejszą metodą rozmnażania jest podział większych egzemplarzy oraz oddzielanie tzw. keiki. Uzyskuje się w ten sposób niewiele roślin, ale zabieg ten nie wymaga specjalnych nakładów. A nasiona?

Storczyki wytwarzają bardzo dużą ilość nasion, jednak ich samodzielne wysiewanie w warunkach domowych jest niezwykle trudne.Wymaga szerokiej wiedzy, specjalistycznego sprzętu oraz materiałów. Nawet jeśli się uda może minąć nawet kilka lat zanim taka roślina wyda pierwsze kwiaty. Potomstwo jest zazwyczaj zróżnicowane pod względem koloru czy liczby kwiatów i wielkości.

Rozmnażanie storczyków z tzw. merysystemów stosowane jest w zasadzie jedynie przez fachowców w tej dziedzinie podczas produkcji na skalę przemysłową. Pobiera się wówczas wycinek tkanki roślinnej, a później ją rozmnaża w probówce przez jej podział. Wynikiem tego są rośliny identyczne pod względem wyglądu z rośliną-matką. Jest to metoda klonowana storczyków.

Niektóre gatunki storczyków wytwarzają keiki na pędzie kwiatowym lub bulwie (basal keiki). Są to młode rośliny, które można oddzielić od dorosłego egzemplarza po wykształceniu korzeni. Dobrze jest poczekać aż osiągną one kilka centymetrów wysokości, wówczas rosną ich szanse na przystosowanie się do samodzielnego funkcjonowania. Keiki może także zostać na roślinie-matce. Będzie w takiej sytuacji wytwarzać pędy kwiatowe lub nawet pseudobulwy. Takie keiki mogą wydać kwiaty już w ciągu pierwszego roku od posadzenia.

Co to są keiki ? Samo słowo pochodzi z języka hawajskiego, które dosłownie oznacza dziecko. Ta mała roślinka wyrasta zamiast kwiatostanu.

Keiki pojawiają się na wypuszczonym przez storczyka pędzie kwiatowym, które na swojej łodydze posiada uśpione oczka. Jednak by keiki się pojawiły w danym oczku musi zgromadzić się odpowiednia ilość hormonów wzrostu.  Istnieją również sposoby aby pobudzić rozwój keiki. Stosuje się w tym celu specjalną maść, która wspomaga akumulacje hormonów wzrostu. W jej skład wchodzą cytokininy, które mają na celu pobudzić uśpione oczko storczyka.

Podziału można dokonać podczas przesadzania storczyków. Każda nowa siewka musi jednak posiadać minimum 3 dorosłe pseudobulwy lub pędy liściowe. W innym wypadku roślina zostanie osłabiona i istnieje ryzyko jej uschnięcia. Podział po 3 bulwy i więcej daje natomiast gwarancję kwitnienia już w kolejnym sezonie. Niektóre gatunki orchidei na zabieg ten reagują zwiększonym wytwarzaniem przyrostów i mocniejszym kwitnieniem. Storczyk dzięki temu szybciej się rozrasta. Są jednak oczywiście i wyjątki od tej reguły, które potrzebują nieco czasu na zaaklimatyzowanie się i przyzwyczajenie do nowej sytuacji.

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.