Dendrobium

Dendrobium. Storczyki z gatunku Dendrobium nobile, które możemy dostać w sklepach są z tzw grupy Yamamoto. Lubią chłodniejsze powietrze, które pozwala im na indukcje kwitnienia, dlatego kwitną zazwyczaj zimą lubi wiosną. Dendrobium jest niezwykłym storczykiem, jego liczne drobne kwiaty mogą przyjmować różne kolory oblepiając dość wysoką pseudobulwę.

Dendrobium charakteryzuje się odpornością na niską temperaturę, dlatego zaleca się wystawianie dendrobium na balkon lub taras w okresie od maja, czerwca nawet do końca października. Storczyk z gatunku Yamamoto lubi dość duże nasłonecznienie. Najlepszym miejscem do jego hodowli jest wschodni parapet, szczególnie zimą należy zapewnić mu odpowiedni poziom nasłonecznienia.  Jest to kluczowym elementem jego pielęgnacji.

Dendrobium lubi niższe temperatury, w naturze wytrzymuję temperaturę spadającą nawet poniżej zera. Jednak w domu cięzko jest zapewnić takie warunki. Idealnym miejscem jest parapet, umieszczamy Dendrobium podobnie jak Cymbidium jak najbliżej szyby i zaprzestajemy podlewania przynajmniej do końca grudnia. Takie zabiegi mogą zmobilizować Dendrobium do ponownego kwitnienia.

Swoje Dendrobium trzymam na wschodnim parapecie, mam je od niedawna, więc staram się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Wypościł nowe pseudobulwy, które powoli rosną 🙂

Dendrobium podlewamy co 5 – 7 dni latem i wiosną. Jednak należy pamiętać o okresie przesuszenia, gdyż nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Kiedy nasze Dendrobium jest w fazie wzrostu musimy odpowiedni monitorować stopień nawilżenia podłoża. Podlewamy je podobnie jak pozostałe storczyki poprzez kąpiele wodne, pamiętając, że woda powinna być odstana. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy podłoże jest odpowiednio przesuszone należy obserwować młode pseudobulwy, które pomogą nam zdiagnozować stan podłoża. Jeżeli są pomarszczone, podobnie jak w przypadku Cambri należy je natychmiast podlać. Zimą podlewanie należy zmniejszyć lub całkowicie zaprzestać, ograniczając się jedynie do zmgławiania.

Drobne kwiaty Dendrobium są dość liczne, oblepiają młodą pseudobulwę z każdej strony. Mogą przyjmować równe kolory od białego poprzez róż aż do fioletu. W swojej kolekcji mam Dendrobium w kolorze białym. Kwiaty utrzymują się około trzech miesięcy po czym zrzucają kwiaty.  Dendrobium nie kwitnie dwa razy na tej samej bulwie, jednak nie należy jej wycinać, gdyż gromadzona w niej woda oraz składniki pokarmowe maja bardzo ważny wpływ na rozwój nowych pseudobulw.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.