Dlaczego opadają mi pąki?

pixabay.com

Opadanie pąków storczyków jest dużym zaskoczeniem dla każdego hodowcy. Zamiast cieszyć się długo oczekiwanym kwiatem, obserwujemy brązowienie i opadanie pączków. Przyczyn jest wiele. Dlaczego? Pąki orchidei są bardzo wrażliwe i podatne na każdą zmianę w ich środowisku. Do najbardziej wrażliwych należą Phalaenopsis, Cattleye oraz Dendrobium.

Pąki mogą opaść w dowolnym momencie. Nie musi być to sam początek kwitnienia. Efekt końcowy jest taki sam. Obfity niegdyś pęd może stać się zupełnie nagi. Jednak można podjąć pewne środki zapobiegawcze.

Woda

Storczyk, jak każdy organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje wody i światła. Jeżeli spełnimy te dwa warunki będziemy szczęśliwymi posiadaczami zdrowej rośliny z obfitym kwiatostanem. Jeżeli orchidea ma zbyt sucho, automatycznie zareaguje. Jej naturalny mechanizm obronny to gubienie pąków. Dlaczego? Storczyk będzie magazynował wodę w korzeniach. Dzięki temu jest w stanie przetrwać. Podobnie jest ze zbyt dużą ilością wody. Orchidea, której nie zapewnimy okresu przesuszenie nie będzie w stanie przyjąć większej ilości wody. Domyślacie się pewnie jak zareaguje – zgubi pąki. Temperatura wody, która podlewamy naszego storczyka także ma znaczenie. Jeżeli podlejemy go zbyt zimną wodą, narazimy go na szok termiczny co może doprowadzić do utraty pąków. Zostając przy temacie wody, musimy zwrócić uwagę na nagromadzoną wodę w osłonce, która po kilku dniach może stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Ten stan może doprowadzić do gnicia rośliny.

Temperatura

Ekstremalne temperatury lub ich duże wahania mogą doprowadzić do gubienia paków. Późna jesień i zima są dla storczyka nie lada wyzwaniem. Kiedy zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania, storczyki stojące na parapetach mogą doznać szoku. Z jednej strony zimna szyba, z drugiej gorąc grzejników może spowodować szok u naszej orchidei, która zareaguje w wiadomy nam już sposób. Dlatego ważne jest zachowanie równowagi. Zauważyliście zapewne, że przy zakupie storczyk wygląda cudownie, piękne dwa pędy, oblepione cudownymi kwiatami. W domu zaczyna szybko gubić kwiaty a nowe pąki usychają. Tak właśnie działa zmiana środowiska i temperatury na nasza orchideę.

Powietrze

Storczyki są niezwykle wrażliwe i “wyczulone” na zapachy. Wszelkie opary z farb, dym (w tym dym papierosowy), gaz, opary mogą wpłynąć na rozwój ich kwiatostanu. Orchidea zacznie się bronić, blokując dostawę składników odżywczych do pędu i kwiatów. Dużą rolę odgrywają również dojrzewające owoce, dokładniej etylen, który może zahamować rozwój kwiatów naszego storczyka.

Oświetlenie

O odpowiednim nasłonecznieniu wspominałam już wielokrotnie. Teraz przybliże nieco temat. Orchidea, która ma słaby dostęp do światła będzie kwitła ubogo lub ograniczy się do wzrostu liści i korzeni. Jeżeli już kwitnie to okres ten będzie niezwykle krótki. Natomiast narażenie naszej orchidei na duże nasłonecznienie, może doprowadzić do wysuszenia lub przegrzania rośliny, która broniąc się zgubi pąki i kwiaty.

Uszkodzenia chemiczne

Nawozy i środki chemiczne aplikowane w dużych dawkach, mogą przyczynić się do utraty pąków przez naszą orchideę.

Szkodniki

Zarówno mszyce jak i wciornastki mają wpływ na rozwój kwiatostanu storczyka. Owady te żywią się kwiatami wysysając z nich soki. Zaatakowane przez nie kwiaty zniekształcają się, usychają i opadają.

Uwarunkowania genetyczne

Istnieją również storczyki, które mimo idealnych warunków, kwitną krótko lub nie kwitną wcale. Przyczyna może tkwić w genach, które są odpowiedzialne za niezdolność do wytwarzania żywotnych kwiatów.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.