Efekty letniego słońca

Efekty letniego słońca. Lato szybko minęło, jednak pozostawiło po sobie pamiątkę. Storczyk, który przez kilka dni narażony był na działanie promieni słonecznych ucierpiał. Na jednym z głównych liści pojawiła się zmiana, która z dnia na dzień powiększała się. W efekcie powstała dość duża „dziura” w liściu. Zobaczcie sami.

 Do poparzeń słonecznych dochodzi dość często. Wystarczy kilka  dni na słońcu by ukazały się zmiany na liściach, które nieodwracalnie zmieniają wygląd rośliny. Tak właśnie było w przypadku mojego storczyka. Wystarczyło zaledwie kilka dni, by na jednym z liści pojawiła się trwała zmiana, która pogłębiając się pękła, tworząc „dziurkę”. Niestety zmiana jest trwała.

Co roku późną wiosną wystawiam, swoje storczyki na balkon. Staram się je chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jednak nie zawsze jestem w stanie wszystkiego przewidzieć. Bogata w doświadczenie będę pamiętać, że liście orchidei są niezwykle delikatne i łatwo je uszkodzić.

Samo poparzenie niema wpływu na kondycję całej rośliny. Faktem jednak jest, że odbiera jej uroku, dlatego niektórzy usuwają zniszczony liść.  Uważam, że taki zabieg może zaszkodzić roślinie, gdyż przycięty liść narażony jest na działanie bakterii i grzybów.  Dlatego zaniechałam obcinania.

Obecnie storczyk ma się doskonale,wypuścił nowy pęd i z niecierpliwością czekam na pierwsze kwiaty. Kolor nieznany, więc niespodzianka będzie doskonała 🙂

Zmiany na liściu jak widać są widoczne. Zajmują  1/3 powierzchni całego liścia.

1

2

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.