Trzy razy „P”

Jak dbać o storczyka podczas kwitnienia? Czy ma to jakieś znaczenie? Kwitnie to kwitnie. No dobrze, zadam Wam pytanie, gotowi? Jak długo kwitną Wasze storczyki? Dlaczego pytam, zrobiłam małe doświadczenie wśród swoich orchidei i zauważyłam pewną prawidłowość. Ale o tym później, teraz mam dla Was NEWS prosto z centrum ogrodniczego.

Byłam wczoraj w sklepie ogrodniczym po ziemię dla fikusa “Beniamina”, którego donica stała się ulubionym miejscem, chowania przeróżnych skarbów przez mojego dość niesfornego szczeniaka. Oczywiście nie mogłam przejść obojętnie obok moich ukochanych storczyków, które ku mojemu zdziwieniu stały w wodzie, konkretnie topiły się. Nie omieszkałam zwrócić uwagę Panu, który ponoć opiekuje się roślinami i nazywa siebie ekspertem. Odpowiedział mi, że tak trzymane rośliny mają większe szanse na przeżycie w sklepie, bo przecież nikt nie pamięta o roślinach, które podlewa się raz na tydzień. Szok prawda? Na nic były moje tłumaczenia, że w przyrodzie storczyki zwykle rosną na drzewach, a ich korzenie są narządami gromadzącymi wodę, które potrzebują dużej ilości powietrza aby zachować roślinę w dobrym zdrowiu. Wspomniałam również, że storczyki o stale mokrych korzeniach są bardzie podatne na zgniliznę korzeni. Dosłownie zero reakcji z jego strony.

Zaczęłam się zastanawiać na losem tych biednych roślin, które pięknie wyglądaj tylko na zewnątrz. Kupujemy nieświadomi zagrożeń, które może przynieść nowa orchidea w naszej domowej kolekcji. W ten właśnie sposób straciłam większość swoich storczyków. Jeden błąd, a takie spustoszenie. Bogatsza w doświadczenia zwracam podczas zakupów szczególna uwagę na korzenie, które bardzo często są kiepskiej formie.

Po krótkiej dygresji, wracam do tematu kwitnienia i jego długości. O tym, że storczyki są kapryśne dobrze wiemy, wiemy również, że okres pomiędzy kolejnymi kwitnieniami jest różny. Postanowiłam sprawdzić jak drobne, świadomie/nieświadomie błędy mogą mieć wpływ na kwiaty storczyka. W czołówce znalazło się poczwórne „P”, czyli podlewanie, przenoszenie, przesuwanie i suche powietrze. Sprawdziłam to na trzech z siedmiu storczyków.

P jak przenoszenie, przesuwanie

Otóż, kwitnące storczyki często prezentujemy w nieodpowiednich miejscach. Dla Nas jest to czas, który pozwala wyeksponować roślinę, dla samej rośliny jest dość spory stres, który może być przyczyną krótszego kwitnienia.

P jak podlewanie

Często zapominamy o podlewaniu … dokładniej zapominamy, że storczyki są roślinami, które lepiej przesuszyć niż przelać. Większość z Was doskonale wie, że storczyki potrzebują niewiele wody by przetrwać. Dlatego raz na tydzień / dwa tygodnie w zupełności wystarczy.

P jak powietrze

Kolejnym ważnym punktem, który ma wpływ na kwitnienie jest powietrze. Unikajmy bezpośredniego ciepła (zimą i jesienią grzejniki, latem i wiosną ostre słońce). Zapewniam, że kwiaty będą trzymać się dłużej, jeśli zapewnimy im łagodne, ciepłe i nieco wilgotne środowisko.

Efekt, u storczyków, które zostały przeniesione kwitnienie trwało ok tygodnia, u storczyków, które narażone były na dość suche powietrze straciły kwiaty w kilka dni. Może to przypadek, a może moje świadome działanie miało wpływ na kwiaty. Wiem, że lepiej wstrzymać się od wszelkich działań podczas kwitnienia. Jeżeli orchidea puszcza pędy, kwitnie, to daje nam jasno do zrozumienia, że jest jej dobrze, że miejsce jest odpowiednie i opieka wzorowa.

Zdradźcie mi jak długo kwitną Wasze storczyki?

Dlaczego opadają mi pąki?

Zwiędnięte liście storczyka

Usychanie i opadanie pąków storczyka

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.