Jak długo żyją doniczkowe storczyki

Mój storczyk

Storczyki należą do najbardziej popularnych kwiatów. Można je kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale również w sklepach budowlanych czy dyskontach. Są na wyciągnięcie ręki, jednak nie każdy wie jak się nimi zajmować. Niektórzy uważają, że są to kwiaty niezwykle trudne w uprawie inni zaś traktują je jak rośliny ‘’jednorazowe,,. Co często kończy się wyrzuceniem rośliny po przekwitnięciu. 

Ich reputacja nie jest do końca prawdziwa. Storczyki potrafią odnaleźć się w nowych okolicznościach, jeżeli zapewni icm się minimum pielęgnacji.  Storczyki to rośliny wieloletnie, co oznacza, że są w stanie kwitnąć co rok, a nawet kilka razy razy w roku,  przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że potrafią kaprysić i wystawić hodowcę na próbę. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się, gdy roślina wstrzyma się z kwitnieniem. 

Storczyki jak każdy kwiat przekwita, gubi kwiaty. Nie jest to powód do niepokoju, po prostu przechodzą w stan spoczynku. W tym czasie storczyki tracą nieco blasku, ale przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitną ponownie. 

Jak długo żyją storczyki?

Długość życia storczyka doniczkowego zdecydowanie różni się od orchidei rosnącej w naturze. W naturalnym środowisku storczyk w zależności od  rodzaju i potrafią przeżyć nawet 20 lat. Storczyki doniczkowe w domowych warunkach przeżywają o 10 do 15 lat. Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Wbrew pozorom storczyki należą do bardzo odpornych kwiatów. Potrafią magazynować wodę, dzięki temu potrafią wytrzymać bez podlewania przez dłuższy czas.

Jeżeli chcemy cieszyć się storczykami przez wiele lat, warto dbać o ich podstawowe potrzeby, czyli światło, wodę, temperaturę, podłoże i wilgotność powietrza. Bowiem odpowiednie środowisko ma wpływ na komfort i długość życia. Oczywiście różne rodzaje storczyków mają inne wymagania. To co sprawdza się przy popularnym Phalaenopsis nie musi sprawdzić się przy Oncidium. Dlatego ważne jest sprawdzenie z jakim storczykiem ma się do czynienia, by zapewnić roślinie jak najlepsze warunki. 

Jak długo żyje popularny storczyk Phalaenopsis?

Storczyki Phalaenopsis, które należą do najbardziej popularnych orchidei. Można je dostać praktycznie w każdej kwiaciarni czy dyskoncie. Ich cena nie jest wysoka, co sprawia, że wiele osób pozbywa się przekwitniętego storczyka by zastąpić go nowym. Zarówno ich dostępność jak i niska cena sprawiają, że wiele osób pozbywa się storczyka po przekwitnięciu kupują nową kwitnącą orchidee. Temat ten był wielokrotnie poruszany przeze mnie na blogu, gdzie zwracałam uwagę, że nie należy pozbywać się storczyka, gdy przestaje zachwycać. 

Phalaenopsis nie jest trudny w uprawie, co zwiększa jego szanse na dłuższą żywotność. Dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących hodowców. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki (umiarkowane nasłonecznieni i stałą temperaturę), by zdrowo się rozwijał. Kwitną zazwyczaj zimą i wczesną wiosną, jednak wystarczy drobna manipulacja temperaturą by cieszyć się kwiatami kilka razy w roku. Podobnie jak inne storczyki Phalaenopsis może żyć nawet 15 lat. 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.