Keiki, panikować czy nie?

Co rośnie na łodydze mojej orchidei? Czy jest to młoda roślina? Dlaczego tak się dzieje, czy to dobrze?” Czy to dobrze… niezupełnie. W większości przypadków keiki nie są powodem do paniki, jednak mogą sygnalizować błędy w uprawie rośliny macierzystej. Te drobne błędy, które nieświadomie popełniamy, wpływają na samopoczucie naszej orchidei, a ta czując się zagrożona może próbować utrzymać się przy życiu wypuszczając keiki.

Jak już wspominałam, keiki występują u storczyków naturalnie, gdy hormony wzrostu gromadzą się w węźle pędu (węzły to małe guzki wzdłuż pędu storczyka). Jeżeli to nasze błędy spowodowały keiki, to  musimy zadać sobie pytanie: “Co robię źle, dlaczego mój storczyk tak się stresuje?”

Storczyk, aby zdrowo rosnąć potrzebuje wody, światła i powietrza. Jeżeli te trzy elementy zostaną zaburzone, roślina zacznie reagować w różny sposób. Podsumowując, duży wpływ na keiki, ma stan storczyka macierzystego.

Trzy powody, które mogą mieć wpływ na keiki:
  1. Zbyt dużo lub zbyt mało wody
  2. Nadmiar słońca lub jego brak
  3. Brak odpowiedniego nawilżenia.

Roślina macierzysta czy keiki? Czy musimy wybierać? Czy można zostawić jedno i drugie? Kiedy należy je rozdzielić?

“Matka” jest storczykiem dorosłym, jeżeli zdecydujemy się ją zachować, będziemy musieli dobrze się jej przyjrzeć i sprawdzić co miało wpływ na keiki. Jeżeli zapewnimy jej niezbędne warunki możemy się spodziewać nowych pędów i kwiatów. W przypadku młodej orchidei (keiki) na kwiaty musimy czekać nawet dwa lata. Zdarzają się kwiaty już u rocznych orchidei, choć jest to rzadkość. Jeżeli listki keiki (przynajmniej dwa) osiągnęły odpowiednią wielkość a korzenie odpowiednią długość (około 5-7 cm) możemy śmiało odciąć ją od matki. Keiki odcinamy z ok 5 cm zapasem łodygi.

Udało się, odcięliśmy młodą orchidee, co teraz?

Po pierwsze, musimy zabezpieczyć miejsce cięcia, zarówno matki i dziecka środkiem grzybobójczym (możemy w tym celu użyć zwykłego cynamonu). Po drugie zaleca się przesadzenie rośliny macierzystej, co więcej zaleca się umieszczenie matki i dziecka w nowej wspólnej doniczce. Tak powinny spędzić przynajmniej rok. Dlaczego? Dorosły storczyk zapewnia odpowiednią wilgotność podłoża, dzięki temu keki mogą zdrowo rosnąć.

https://www.mojstorczyk.pl/powinnismy-przesadzic-naszego-storczyka/

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.