Keiki

Co to są keiki ? Samo słowo pochodzi z języka hawajskiego, które dosłownie oznacza dziecko. Ta mała roślinka wyrasta zamiast kwiatostanu.

Keiki pojawiają się na wypuszczonym przez storczyka pędzie kwiatowym, które na swojej łodydze posiada uśpione oczka. Jednak by keiki się pojawiły w danym oczku musi zgromadzić się odpowiednia ilość hormonów wzrostu.  Istnieją również sposoby aby pobudzić rozwój keiki. Stosuje się w tym celu specjalną maść, która wspomaga akumulacje hormonów wzrostu. W jej skład wchodzą cytokininy, które mają na celu pobudzić uśpione oczko storczyka.

Z oddzieleniem keiki od matki wstrzymujemy się do momentu wytworzenie przez niego korzeni i liści.  Powinny posiadać mionium trzy korzenie i trzy liście, trwa to zazwyczaj ok 26 tygodni.  Należy pamiętać, że tempo wzrostu jest indywidualne dla każdego storczyka. Tak rozrośniętego keiki odcinamy i wsadzamy do wcześniej przygotowanego podłoża. Miejsce cięcia powinno znajdować się ok 5 centymetrów od oczka, z którego wyrósł.

W mojej kolekcji, żaden storczyk nie wytworzył keiki. Zawsze z oczka wypuszcza nowe kwiaty. Jednak liczę na to, że uda mi się wyhodować pierwszego keiki.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.