Kiedy ponownie zakwitnie

Przychodzi czas, że nasz storczyk przekwita, zastanawiam się kiedy ponownie zakwitnie. Tak naprawdę wszystko zależy od samej rośliny, ponieważ są storczyki, które potrafią kwitnąć bez przerwy wypuszczając raz za razem nowe pędy i kwiaty.

Takie okazy zdążają się rzadko, przynajmniej ja takiego szczęścia nie ma. Kiedy orchidea będzie gotowa sama wypuści nowe pędy, jednak są sprawdzone sposoby, które wspomagają rozwój nowych pędów.

Najważniejsze to odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy storczyki. W nocy temperatura powinna być niższa o kilka stopni. W ten sposób stopniowo wychładzamy storczyka, który mobilizuje się do wypuszczenia nowego pędu. W moim przypadku sprawdza się ta metoda w 100%. Okres wzrostu pędu zależy od storczyka, ale zazwyczaj trwa do 8 tygodni, jak w przypadku moich dwóch białych storczyków. Obecnie czekam na niegdyś niebieskiego storczyka, którego pęd ma już ok 5 cm.

Drugim elementem pielęgnacji, który wspomaga wypuszczanie pędu to podlewanie. Jak już wcześniej wspomniałam, ja zraszam storczyki dwa razy dziennie. Sprawia to, że korzenie wolniej wchłaniają wilgoć.

Odpowiednie przycięcie storczyka, również może mieć wpływ na rozwój kwiatostanu. U mnie jeszcze się nie zdarzyło by przycięty storczyk wypuścił z pędu kilka nowych. Zasada przycinania nad trzecim oczkiem, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój pędu jest możliwa wówczas, gdy zauważymy nad łuską oczka nabrzmiały pąk. Taki nabrzmiały pąk, może się trafić również nad pierwszym kwiatem, lub w innym dowolnym miejscu na pędzie storczyka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie obserwowanie i przycinanie orchidei . Więcej informacji na temat przycinanie można przeczytać  w tym artykule:

Storczyk przekwita i co dalej.

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.