Kupujemy

Kupujemy.  Jak mądrze kupić storczyka, czym się kierować i na co zwrócić uwagę by zakup był udany. Warto dokładnie przyjrzeć się storczykowi, by mieć pewność, że roślina jest silna i zdrowa.

Mojego pierwszego storczyka kupiłam pod wpływem chwili. Nie zastanowiłam się, nie obejrzałam, w efekcie przyniosłam do doamu storczyka zaatakowanego przez wełnowce. Warto więc, zatrzymać się i dokładnie przyjrzeć się naszemu wybrańcowi.

Kilka cennych wskazówek na co zwrócić uwagę przed zakupem.

  • korzenie storczyka powinny być mocno wrośnięte w podłoże. Jeżeli łatwo je wyciągnąć, może to świadczyć o ubogim systemie korzeniowym i takiego storczyka nie radziłabym kupować.
  • korzenie powinny mieć mocno białawy kolor zielonym końcem lub ciemno zielony kolor. Korzenie cymbidium mogą mieć kolor brązowy a końce jasne. Brązowe i gąbczaste korzenie są oznaką przelania lub choroby grzybowej, wiec taki zakup oznacza stratę pieniędzy i rośliny
  • Podłoże storczyka powinno być przeschnięte.  Często zdarza się, że podłoża są bardzo wilgotne wręcz stoją w wodzie, tak trzymany storczyk staje się podatny na wszelkiego rodzaju wirusy i grzyby.
  • liście storczyka powinny być soczyście zielone i gładkie.  Jeżeli zauważymy liście pomarszczone lub zwinięte oznacza to przesuszenie storczyka. Warto zwrócić również uwagę na zabarwienie. Zdrowy storczyk ma liście koloru ciemnej zieleni, które mogą mieć przebarwienia, jednak odcień czerni świadczy o chorobie grzybowej a prześwity świadczą o infekcji wirusowej.
  • wybierajmy storczyki o równomiernie zabarwionych kwiatach, wolnych od szarych plam i nalotów.
  • liście storczyka powinny być zielone a w zgięciach nie powinny mieć białego nalotu ani pajęczynek
  • storczyk może mieć lepkie krople jedynie na kwiatach, są to krople nektaru, jednak lepkie, kleiste liście czy pędy świadczą o chorobie storczyka np Tarcznikach

Jeżeli zwrócimy uwagę na wyżej wymienione wskazówki, kupimy zdrowego silnego storczyka, który długo będzie pięknie kwitł i cieszył nasze oko 🙂

 

0061

0059

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.