Pseudobulwy kontra mięsiste liście

Ile razy słyszeliście jak mówiono, że przelanie storczyków jest główną przyczyną ich obumierania? Na każdej stronie poświęconej storczykom, jest taka informacja, na mojej również. Zastanawia mnie jednak czy przelanie samo w sobie jest groźne, czy My swoim dalszym postępowaniem nie przypieczętowujemy jego losu.

Wydaje mi się, że nadmierna ilość wody nie jest tak groźna, jeżeli w porę uświadomimy sobie zagrożenie. Proces fotosyntezy jest dla storczyków niezwykle istotny, a gdy korzenie są zbyt wilgotne przez dłuższy czas, proces ten jest zaburzony. Jak podlewać storczyki by były w dobrej kondycji? Wszystko zależy od rodzaju orchidei, od podłoża, od miejsca w którym rośnie oraz od pory roku.

Pseudobulwy kontra mięsiste liście.

Pseudobulwy typowe dla cattleya i dendrobium przechowują wodę w zgrubiałej tkance, która działa podobnie do wielbłądzich garbów. Jej zadaniem jest zgromadzenie odpowiedniej ilości wody, tak by podczas okresu suszy stopniowo nawilżać roślinę.

W przypadku popularnego Phalaenopsisa lub Paphiopedilum, które nie mają specjalnych narządów do przechowywania, muszą posiłkować się liśćmi i korzeniami. Wymagają, więc częstszego podlewania, ponieważ szybko wyczerpują swoje rezerwy.

Storczyki z cienkimi liśćmi, tak jak Miltonia, również wymagają częstszego podlewania, bowiem ich liście nie są w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości wody.

W zależności od rodzaju storczyka, warto obserwować podłoże. Pozwoli nam to wyczuć odpowiedni moment podlania. Sama, gdy nie jestem pewna, czy przyszedł moment kąpieli, delikatnie wkładamy patyczek w głąb podłoża. Jeżeli po wyjęciu jest suchy to mam pewność, że moment podlania właśnie nadszedł, jeżeli patyczek jest wilgotny wstrzymuję około tygodnia.

Czy podłoże ma wpływ na częstotliwość podlewania?

Oczywiście, że tak. Na naszym rynku dostępne są rozmaite mieszanki. Te, które zawierają mech torfowiec, korę, łupinki orzecha kokosowego zatrzymują wodę, dlatego podlewanie storczyków z takim właśnie podłożem jest rzadsze. Duże, nieregularne kawałki kory zapewniają korzeniom więcej przestrzeni, co wiąże się z częstym podlewaniem.

Bez względu na to, jaką mieszankę wybierzesz dla danego storczyka, upewnij się, że wszystkie podobne rośliny rosną w tej samej, dzięki temu będziesz mógł podlewać je w jednakowym czasie.

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.