Suche i popękane liście storczyka

Podlewanie storczyków

Suche popękane liście storczyka, często są oznaką ich nieprawidłowej pielęgnacji. Ta sytuacja dotyka kwiatów narażonych na zbyt duże promienie słoneczne oraz przeciągi. Hodowane w ten sposób storczyki stają się słabe, co tym samym naraża je na wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy.

Storczyki jak każdy kwiat do rozwoju potrzebują słońca i wody. Jednak jedno i drugie powinno być umiarkowane, tzn słońce powinno być rozproszone, a woda dawkowana według potrzeb. Orchidea narażona na ostre promienie słoneczne które nadmiernie ją wysuszają, a  zgromadzona duża ilość wody napina je, a gdy dołożymy do tego przeciągi i ostre wahania temperatury możemy się spodziewać, że roślina zareaguje pękaniem liści 🙁  Taka sytuacja często niepokoi amatorów takich jak ja i zmusza do pogłębienia wiedzy dotyczącej pielęgnacji czy chorób naszych orchidei.

Czy pękanie jest niebezpieczne?

Samo pękanie nie jest niebezpieczne, jednak odbiera roślinie uroku. Dlatego aby zapobiec takim sytuacjom, należy podlewać umiarkowanie, uważać na przeciągi i słońce. Warto też zwrócić uwagę na miejsce, w którym stoi nasz storczyk.  Jeżeli ma za dużo światła możemy przysłonić okno roletą, firaną lub zasłoną. Jeżeli to nie pomorze, zastanówmy się nad zmianą parapetu.

O idealnych warunkach i pielęgnacji storczyka możesz przeczytać również w podstawach hodowli. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ 

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.