Wciornastki

Wciornastki. Wciornastki należą do owadów ssąco-kłujących, które atakują liście storczyka. Niszczą je poprzez wysysanie soku, powodując w ten sposób nieodwracalne zmiany na liściach

Wciorniastki to niewielkie ok 3 mm owady, które żerują na liściach storczyka. Najbardziej niebezpieczne są larwy wciornastka, które żerują wewnątrz liści.  Zmiany na liściach, w postaci niewielkich szarych plam, które bardzo szybko się powiększają. Walka z wciornastkami jest nie lada wyzwaniem, gdyż są to szkodniki dość oporne i ciężko je w sposób mechaniczny zwalczyć. Przecieranie liści wodą z mydłem i niewielką ilością spirytusu, dają efekt krótkotrwały. Aby  był widoczny należy te czynność wielokrotnie powtarzać, co i tak nie daje nam 100% skuteczności. Warto, więc zaopatrzyć się w środki chemiczne.

Wciornastki atakują głównie Cymbidium oraz storczyki, których liście są w złej formie (uszkodzenia mechaniczne liści). Warto również zwrócić uwagę na stanowisko, w którym przebywają storczyki, bowiem suche i ciepłe stanowisko sprzyja rozwojowi szkodników, nie tylko wciornastków.

szkodniki-wciornatki

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 260 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.