Wciornastki

Wciornastki. Wciornastki należą do owadów ssąco-kłujących, które atakują liście storczyka. Niszczą je poprzez wysysanie soku, powodując w ten sposób nieodwracalne zmiany na liściach

Wciorniastki to niewielkie ok 3 mm owady, które żerują na liściach storczyka. Najbardziej niebezpieczne są larwy wciornastka, które żerują wewnątrz liści.  Zmiany na liściach, w postaci niewielkich szarych plam, które bardzo szybko się powiększają. Walka z wciornastkami jest nie lada wyzwaniem, gdyż są to szkodniki dość oporne i ciężko je w sposób mechaniczny zwalczyć. Przecieranie liści wodą z mydłem i niewielką ilością spirytusu, dają efekt krótkotrwały. Aby  był widoczny należy te czynność wielokrotnie powtarzać, co i tak nie daje nam 100% skuteczności. Warto, więc zaopatrzyć się w środki chemiczne.

Wciornastki atakują głównie Cymbidium oraz storczyki, których liście są w złej formie (uszkodzenia mechaniczne liści). Warto również zwrócić uwagę na stanowisko, w którym przebywają storczyki, bowiem suche i ciepłe stanowisko sprzyja rozwojowi szkodników, nie tylko wciornastków.

szkodniki-wciornatki

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.