Żabi storczyk

Żabi storczyk tajemnicza, ciekawa i dość rzadko spotykana roślina. Choć storczykiem jest tylko z nazwy, w okresie pełnego rozkwitu przypomina kwiatostany orchidei. W okresie kwitnienia, który przypada na wrzesień-październik, oblepiona jest licznymi, delikatnie nakrapianymi kwiatami w kształcie gwiazdek.

Choroby grzybowe atakują wiosną i jesienią. Dlaczego akurat w tych porach roku? To oczywiste, niska temperatura, duża wilgotność, mogą sprawić, iż przepływ powietrza jest zdecydowanie mniejszy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju popularnej wśród storczyków Botrytis cinerea (szarej pleśni), która najczęściej atakuje Phalaenopsis i Cattleye. Najmniej odporne są niestety starsze kwiaty, których odporność jest mniejsza. Storczyk żabi lub ropuszy, należy do rodziny liliowatych. Pochodząca z Japonii bylina jest niewątpliwie urodziwą rośliną. Doskonale nadaje się do rabat. U mnie zdobi, ubogi jak na ten okres balkon. Moja przygoda z żabim storczykiem rozpoczęła się wczesną wiosną, podczas planowania ukwiecenia donic. Przeglądając katalogi roślin doniczkowy i rabatowych wpadłam właśnie na tę bylinę, która od razu wpadła mi w oko. Dlatego długo nie musiałam się zastanawiać. Zamawiając go dokładnie nie wiedziałam z czym będę miała do czynienia. Po kilku dniach przyszła do mnie całkiem spora sadzonka, którą niezwłocznie wsadziłam do donicy.

Żabi storczyk lubi cieniste miejsce, choć lekkie słońce mu nie straszne. Mój balkon usytuowany jest po wschodniej stronie, więc słońca miała aż nadto. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że susza mu nie straszna. Podczas mojego wyjazdu, bylina doskonale sobie poradziła.

Podłoże dla żabiego storczyka powinno być żyzno-próchnicze o pH zbliżonym do neutralnego lub lekko kwaśnym. Jak podlewać roślinę? Bylina nie powinna mieć stale wilgotne podłoże. Aby nie doprowadzić do szybkiego przesuszenia rośliny, wierzchnią warstwę podłoża obłożyłam korą, którą również dodałam do całego podłoża. Dzięki temu nie było ono zbite i miało stały dostęp powietrza.

Okres kwitnienia przypada na przełom września i października. Delikatne nakrapiane kwiaty w kształcie gwiazdek, oblepiają łodygę tworząc piękne kwiatowe kiście, przypominające kwiatostany storczyków. Stąd również nazwa „Żabi storczyk”

Roślina jest mrozoodporna, doskonale znosi zimę, należy jednak pamiętać by dokładnie zabezpieczyć ja przed mrozem. W tym celu można wykorzystać liście lub włókninę, która dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym.

zabi_storczyk_2

zabi_storczyk

zabi_storczyk_1

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.