Zamioculcas zamiifolia – warunki uprawy

Zamioculcas zamiifolia to wieloletnia roślina. Jest sukulentem i podobnie jak kaktus, potrafi gromadzić wodę i składniki odżywcze. Ponieważ pochodzi z południowo-wschodniej Afryki, może być uprawiana wyłącznie w domu.

Uprawa zamioculcasa.

W uprawie nie przysparza większych kłopotów. Bardzo dobrze znosi suche jak i wilgotne powietrze, dlatego można go postawić np. w łazience. Najlepszym dla niego stanowiskiem jest półcień, gdyż ostre słońce może spowodować oparzenie liści. Jego mięsiste liście pokryte woskową powłoką, świetnie gromadzą wodę, dlatego bardzo dobrze znosi jej braki. Natomiast nadmierna wilgoć, może spowodować u niego gnicie podziemnych kłączy. Dlatego też i ziemia, w której jest posadzony, powinna być lekka i przepuszczalna, aby nie gromadziła wody.

Na dnie doniczki powinniśmy zawsze umieścić drenaż z kamyczków. Zamioculcas najlepiej czuje się w doniczkach szerokich i płaskich. Jego kłącze bardzo silnie się rozrasta, dlatego zbyt ciasne doniczki mogłyby popękać.

Ponieważ roślina ta pochodzi z ciepłych krajów, lubi ciepło, najlepiej między 20 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura spada poniżej 18 stopni – gubi liście. Zamioculcas rośnie szybko, ma dużo liści, dlatego wymaga regularnego nawożenia wieloskładnikowym nawozem.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.