Jak zraszać storczyki

Wilgotność otoczenia, w którym uprawiamy nasze storczyki jest niezwykle istotna. Zwłaszcza przy suchym powietrzu, które towarzyszy nam na co dzień. Często nie zwracamy na to uwagi, przyzwyczajamy się do panujących warunków, jednak warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Sama niedawno stałam się posiadaczką miernika wilgotności powietrza. Poziom, który wykazał po włączeniu bardzo mnie zaskoczył, gdyż wskazywał 28%. To bardzo mało, optymalna wilgotność, w której najlepiej się czujemy wynosi 40-60%. Jeżeli wilgotność powietrza odgrywa istotną rolę w naszym życiu, to jak czują się rośliny, których uwarunkowanie genetyczne wymaga wilgotności na najwyższym poziomie? 

Rodzina storczyków obejmuje ponad 22 000 gatunków roślin tropikalnych, które rozkładają się na 880 rodzajów. To całkiem niezły wynik. Najpopularniejsze, uprawiane w domu storczyki to Phalaenopsis, Cattleya, Paphiopedilum, Oncidium i Dendrobium. W domowym zaciszu ciężko jest uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza, która niewątpliwie odgrywa istotną rolę w uprawie orchidei. Wystarczy rozpylić delikatną mgiełkę na liście i korzenie, zajmuje to tylko chwilkę,  a już po kilku dniach zauważysz zmiany. Liście staną się jędrniejsze o mocno intensywnej zielonej barwie.

Poziomy wilgotności są trudne do kontrolowania w pomieszczeniach, więc można w razie potrzeby posługiwać się higrometrem. Sama posiadam takie urządzenie i staram się utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Nie trzeba wydawać milionów, w sklepach budowlanych, czy ogrodniczych można go kupić już za 19 zł.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Wskaźnik wilgotności
  • Rozpylacz
  • Woda

Z wodą bywa różnie, najlepsza jest oczywiście deszczowe, bowiem jest najbardziej naturalna (przynajmniej taka powinna być). Jeżeli nie mamy możliwości zbierania wody deszczowej, można wykorzystać wodę miejską (z kranu), nie ma potrzeby używania wody destylowanej. Należy jednak pamiętać, że woda powinna mieć temperaturę pokojową i musi być w miarę świeża. 

Wskazówki:

  1. Umieść miernik wilgotności w pobliżu storczyków, dzięki niemu sprawdzimy, czy konieczne jest opryskiwanie. Jeżeli wskaźnik wykaże wilgotność poniżej 50% możemy zraszać.
  2. Napełnij butelkę z rozpylaczem wodą. Pamiętaj aby miała temperaturę pokojową. Butelka z wodą powinna posiadać regulowaną dyszę, umożliwi to rozpylenie drobnej mgiełki.
  3. Liście i korzenie zraszaj rano, trzymając dyszę około 30 cm od storczyka. Wodę rozpylamy po wszystkich bokach orchidei, liściach i korzeniach, do momentu pokrycia ich delikatną mgiełką.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.