Zwiędnięte liście storczyka

Często zastanawiałam się co może być przyczyną zwiędniętych liści storczyka. Zawsze myślałam, jak liście więdną, marszczą się czy opadają to znaczy, że trzeba podlać. Jednak pozory mylą.

Pomarszczone liście wskazują na brak wody w tkance rośliny. I tu musimy zadać sobie pytanie dlaczego tak się stało? Co mogło być przyczyną nie dostarczania wody do rośliny i co muszę zrobić by temu zaradzić?

Zastanówmy się. Cała siła orchidei skupia się w korzeniach, więc od tego powinniśmy zacząć nasze oględziny. Jeżeli korzenie są białe lub zielone, trzon storczyka jest twardy a podłoże lekkie i suche mamy do czynienia z przesuszeniem. Zwłaszcza jeżeli kolor korzeni przybiera odcień biały. W takiej sytuacji należy obficie podlać storczyka i pamiętać o regularnej kontroli podłoża. Dzięki temu unikniemy podobnego problemu.

Jeżeli korzenie przyjęły odcień ciemnej zieleni, brązu, są miękkie i lepkie, mamy wyraźny sygnał, że nasz storczyk został przelany. Ubogi system korzeni, który podczas przelania uległ znacznemu pogorszeniu nie dostarcza odpowiedniej ilości wody do rośliny. Należy takiego storczyka jak najszybciej przesadzić do nowego podłoża. Zanim do tego przejdziemy przycinamy zgniłe części rośliny.

Podobnie jest ze zbyt zbitym podłożem. Jeżeli w doniczce naszego storczyka korzenie męczą się, walczą o każdy promyk słońca, musimy jak najszybciej poprawić jej komfort życia, wymieniając jej substrat.

Dlaczego opadają mi pąki?

 

Nakarm mnie!

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.