Phalaenopsis stuartiana

Urokliwe, okrągłe kwiaty z gęstymi czerwonymi plamkami, to niewątpliwie znak rozpoznawczy tej orchidei.  Odnaleziono ją na filipińskiej wyspie Mindana. W naturze rośnie na wysokości 450 metrów i kwitnie niezwykle obficie.

Phalaenopsis stuartiana nie jest wymagający, jednak lubi dość dużą wilgotność powietrza. Wystarczy chronić go przed ostrym słońcem i zmniejszyć częstotliwość podlewania zimą a zapewnimy sobie zdrową i wdzięczną roślinę. Kwitnie zimą i wczesną wiosną. Swoje pędy wypuszcza najczęściej na początku października.

Pęd orchidei może długo ukrywać się miedzy liśćmi, które niewątpliwie dodają mu uroku nawet gdy storczyk odpoczywa. Ich marmurkowa struktura, w odcieniu zieleni mniej lub bardziej nasyconej jest jej cechą charakterystyczną, która wyróżnia ją wśród pozostałych storczyków. Spodnia część liści przyjmuje odcień czerwono-brązowy. Mogą osiągnąć wielkość 30 centymetrów.

Wróćmy do kwiatów. Jak już wspomniałam ta orchidea kwitnie bardzo obficie. Liczba kwiatów podczas jednego kwitnienia może sięgać od 50 do 100 kwiatów, a ich średnica może osiągnąć 10 cm. To naprawdę imponująca orchidea. Phalaenopsis stuartiana wytwarza dwa lub więcej pędów w każdym roku.

Warunki uprawy

Podłoże powinno być wilgotne, nie powinniśmy doprowadzać do mocnego wysuszenia. Do podlewania warto stosować letnią bądź ciepłą wodę. Przesadzamy zazwyczaj późną wiosną, gdy korzenie zaczynaj aktywnie rosnąć.

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter