Phalaenopsis

Nazwa Phalaenopsis pochodzi od greckich słów phalaina i opsis, czyli podobny do ćmy. Ta najpopularniejsza odmiana storczyka, zwana Orchideą znana jest ze swych pięknych kwiatów, które kuszą różnorodnością i trwałością.

Phalaenopsis dostępny jest w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym, dlatego poleca się je początkującym hodowcom. Odmiana ta nie należy do wymagających, jednak należy przestrzegać podstawowych zasad, które zapewnią nam kwitnienie przez wiele miesięcy i pojawiają się dwa trzy razy w roku. Wybór kolorystyczny jest różnorodnych, od białych, czerwonych do ciapek i kropek.

Naturalnym środowiskiem Phalaenopisa jest wschodnia część Himalajów, Austria, Filipiny, półwysep malajski, wyspy Indonezji oraz północna Australia. Zazwyczaj rosną na drzewach, jednak można je spotkać i na skalistym podłożu,  są epifitami porastającymi konary i  pnie drzew.

Liście

Liście storczyka są skarbnicą wiedzy, które są nam w stanie powiedzieć wszystko na temat stanu zdrowia storczyka.  Liście zdrowego storczyka są duże, szerokie i mięsiste. Rosną monopodialnie na jednym pędzie, naprzemiennie jeden nad drugim. Ich wygląd charakteryzuje formę storczyka, jeżeli są soczyście zielone tzn, że dostarczamy im odpowiedniego nawodnienia, jeżeli ich wygląd przypomina pomarszczoną harmonijkę, oznacza, że nasza orchidea została przesuszona, a gdy liście zwiędną i staną się mało sprężyste storczyk został przelany i należny go jak najszybciej przesadzić do nowego podłoża.

Korzenie

Korzenie zdrowego Phalaenopisa są grube i jędrne. Ich kolor zależy od nawilżenia. Gdy są wilgotne ich kolor jest zielone, a gdy przesuszone przyjmują odcień szarości lub srebra.  Natomiast brązowe korzenie świadczą o gniciu rośliny, którą należy natychmiast ratować. Storczyk wytwarza również korzenie powietrzne, pokryte są gąbczastą warstwą, która zapewnia im odpowiednie nawilżenie i zapobiega wysychaniu.

Kwiaty Phalaenopisa są ich znakiem rozpoznawczym, charakteryzują się różnorodnością barw i wzorów. Wyrastają na cienkich łodygach intrygując swoim pięknem i tajemniczością.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter