Gutacja


Gutacja. Niewielkie kropelki, które często można zauważyć przy kwitnieniu i wzroście są czymś zupełnie normalnym. Samo słowo „gutacja” oznacza kroplę, którą można pomylić z inwazja szkodników.

Moje storczyki w okresie intensywnego wzrostu wydzielają niewielkie kropelki, które można dostrzec na pędzie kwiatowym oraz młodych liściach. Gdy zauważyłam jej po raz pierwszy zastanawiałam się czy nie jest to przypadkiem atak szkodników. Po dłuższej obserwacji i wnikliwej lekturze, dowiedziałam się, że to zjawisko nosi nazwę GUTACJA  i jest czymś zupełnie normalnym.

Gutacja dosłownie oznacza KROPLĘ, kroplę soli mineralnych, które krążą w korzeniach i liściach storczyka. Gdy w storczyku zgromadzi się ich znaczna ilość, organizm naszej rośliny pozbywa się ich poprzez lepkie kropelki. Dlatego nie należy panikować i doszukiwać się szkodników. Wystarczy wnikliwa obserwacja 🙂

W przyrodzie storczyki wykorzystują gutację do zwabienia owadów. Zaskakujące są te rośliny 🙂

0002

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 247 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.