Gutacja

Gutacja to  niewielkie kropelki soli mineralnych, które często można zauważyć przy kwitnieniu i wzroście. Samo słowo „gutacja” oznacza kroplę, którą można pomylić z inwazją szkodników. Jednak nie powinniśmy panikować bowiem jest to zjawisko zupełnie normalne. W przyrodzie storczyki właśnie w ten sposób wabią owady. 

Moje storczyki w okresie intensywnego wzrostu wydzielają niewielkie kropelki, które można dostrzec na pędzie kwiatowym oraz młodych liściach. Gdy zauważyłam jej po raz pierwszy zastanawiałam się czy nie jest to przypadkiem atak szkodników. Po dłuższej obserwacji i wnikliwej lekturze, dowiedziałam się, że to zjawisko nosi nazwę gutacja i jest czymś zupełnie normalnym. Nie należy ingerować i przecierać pędów, czy liści. Nasza orchidea dobrze wie co robi 🙂 

Gutacja dosłownie oznacza „kroplę” i jest kroplą soli mineralnych, które krążą w korzeniach i liściach storczyka. Gdy w storczyku zgromadzi się ich znaczna ilość, organizm naszej rośliny pozbywa się ich poprzez lepkie kropelki. Dlatego nie należy panikować i doszukiwać się szkodników. Wystarczy wnikliwa obserwacja 🙂

W przyrodzie storczyki wykorzystują gutację do zwabienia owadów. Zaskakujące są te rośliny 🙂 Jak widać nic nie dzieje się bez przyczyny. 

Gutacja
www.mojstorczyk.pl

e-book-MojStorczyk


Mój Storczyk

mój pierwszy e-book specjalnie dla Was,
całkowicie za DARMO.


  

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.