Keiki, panikować czy nie?

Co rośnie na łodydze mojej orchidei? Czy jest to młoda roślina? Dlaczego tak się dzieje, czy to dobrze?” Czy to dobrze… niezupełnie. W większości przypadków keiki nie są powodem do paniki, jednak mogą sygnalizować błędy w uprawie rośliny macierzystej. Te drobne błędy, które nieświadomie popełniamy, wpływają na samopoczucie naszej orchidei, a ta czując się zagrożona może próbować utrzymać się przy życiu wypuszczając keiki.

Jak już wspominałam, keiki występują u storczyków naturalnie, gdy hormony wzrostu gromadzą się w węźle pędu (węzły to małe guzki wzdłuż pędu storczyka). Jeżeli to nasze błędy spowodowały keiki, to  musimy zadać sobie pytanie: “Co robię źle, dlaczego mój storczyk tak się stresuje?”

Storczyk, aby zdrowo rosnąć potrzebuje wody, światła i powietrza. Jeżeli te trzy elementy zostaną zaburzone, roślina zacznie reagować w różny sposób. Podsumowując, duży wpływ na keiki, ma stan storczyka macierzystego.

Trzy powody, które mogą mieć wpływ na keiki:
  1. Zbyt dużo lub zbyt mało wody
  2. Nadmiar słońca lub jego brak
  3. Brak odpowiedniego nawilżenia.

Roślina macierzysta czy keiki? Czy musimy wybierać? Czy można zostawić jedno i drugie? Kiedy należy je rozdzielić?

“Matka” jest storczykiem dorosłym, jeżeli zdecydujemy się ją zachować, będziemy musieli dobrze się jej przyjrzeć i sprawdzić co miało wpływ na keiki. Jeżeli zapewnimy jej niezbędne warunki możemy się spodziewać nowych pędów i kwiatów. W przypadku młodej orchidei (keiki) na kwiaty musimy czekać nawet dwa lata. Zdarzają się kwiaty już u rocznych orchidei, choć jest to rzadkość. Jeżeli listki keiki (przynajmniej dwa) osiągnęły odpowiednią wielkość a korzenie odpowiednią długość (około 5-7 cm) możemy śmiało odciąć ją od matki. Keiki odcinamy z ok 5 cm zapasem łodygi.

Udało się, odcięliśmy młodą orchidee, co teraz?

Po pierwsze, musimy zabezpieczyć miejsce cięcia, zarówno matki i dziecka środkiem grzybobójczym (możemy w tym celu użyć zwykłego cynamonu). Po drugie zaleca się przesadzenie rośliny macierzystej, co więcej zaleca się umieszczenie matki i dziecka w nowej wspólnej doniczce. Tak powinny spędzić przynajmniej rok. Dlaczego? Dorosły storczyk zapewnia odpowiednią wilgotność podłoża, dzięki temu keki mogą zdrowo rosnąć.

https://www.mojstorczyk.pl/powinnismy-przesadzic-naszego-storczyka/

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.