Paphiopedilum

Paphiopedilum. Sabotek bo taka jest jego polska nazwa jest niezwykle elegancką odmianą storczyka. Urzeka swoim pięknym i niezwykłym kwiatem.

Pantofelek Wenus lub Sabotek, są to przyjęte w Polsce nazwy dla storczyka z rodzaju Paphiopedilum, który zaraz po hybrydach Phalaenopsis należy do najłatwiejszych w domowej hodowli.  Nie ma dużych wymagań, jednak należy pamiętać o dwóch istotnych elementach uprawy.

  • podłoże nie może być bardzo suche ani mocno wilgotne. Wystarczy co dwa dni zraszać podłoże, pamiętając, że idealna porą na zwilżanie podłoża jest ranek, gdyż w ciągu dnia nadmiar wody może wyparować.
  • drugim elementem uprawy jest coroczne przesadzanie Sabotka, gdyż zagęszczone podłoże może doprowadzić do obumarcia korzeni co wiąże się z utratą storczyka.

Sabotek nie potrzebuje intensywnego oświetlenia. Możemy hodować je zarówno na wschodnim jak i zachodnim parapecie.  Ze względu na wrażliwość korzeni Sabotka podlewamy co 3-4 dni w tygodniu. Musimy oczywiście dostosować podlewanie do warunków panujących w pomieszczeniu, tzn w zależności od wilgotności powietrza.

Nawożenie uzależnione jest od pory roku. Zimą nawozimy średnio co miesiąc, latem zaś co 2-3 miesiące.

Przesadzamy co roku maksymalnie co dwa lata.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.