Wanilia płaskolistna

Wanilia płaskolistna, której kwiat  rozkwita w nocy, możemy podziwiać w zależności od gatunku, od kilku godzin do kilku dni, jest bez wątpienia osobliwością przyrody. Niezwykły jest również fakt, iż zapylenia jej może dokonać ściśle określony gatunek owadów i ptaków.

Vanilla planifolia (wanilia płaskolistna) jest powszechnym gatunkiem kłącza, które spotkać można w tropikalnych lasach.  Gatunek ten pochodzi z  Meksyku i Panamy.  Jej owocem są strąkokształtne torebki wypełnione dużą ilością drobnych nasion, nazywane są również laską wanilli. Wanilia jest epifitem o mięsistych, szpiczastych szarozielonych liściach.System korzeniowy  zagłębiony jest w ziemi, łodyga zaś pnie się ku górze drzewa oplatając go korzeniami powietrznymi. W ten sposób może osiągnąć nawet kilkadziesiąt metrów długości.  Kwiaty wanilii,  połączone w grona o barwie białe,  kwitną w zależności od gatunku,  kilka dni lub godzin.

Owoce wanilii są cenną przyprawą kulinarną jak również wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie. Oprócz plantacji wanilię co raz chętniej uprawia się również w warunkach domowych.

Światło

Aby zdrowo rosła i prawidłowo się rozwijała potrzebuje pełnego słońca. Jeżeli uprawiamy wanilię dla ozdobnych liści, możemy spokojnie ustawić ją na parapetach wychodzących na zachód i wschód. Natomiast gdy chcielibyśmy cieszyć się pięknym kwiatem musimy zapewnić jej maksymalne nasłonecznienie, dlatego idealnym miejscem będą okna południowe. Warto jednak zwrócić uwagę by padające promienie słoneczne nie były zbyt ostre, gdyż może dojść do poparzenia storczyka.

Wilgotność

Wanilia plaskolistna wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, dlatego nie należy dopuszczać do jego całkowitego przeschnięcia.  Podlewamy obficie woda przegotowaną. Jak często ?  Wszystko zależy od samego storczyka. Jeżeli doniczka, w której uprawiamy naszą wanilię wydaje się wyraźnie lżejsza, należy podlać roślinę. Aby zapewnić wanilii, odpowiedni stopień wilgotności można ją dodatkowo. Czynności tej dokonujemy rano lub wieczorem wodą przegotowaną, która również stosujemy podczas podlewania.

Temperatura

Wanilia lubi ciepłe i jasne miejsca. Temperatura w ciągu dnia nie powinna być niższa niż 20 stopni w dzień i 18 stopni nocą.

Podłoże i przesadzanie

Idealnym podłożem dla storczyka będzie kora o średnim stopniu granulacji.  Przesadza się ja co dwa lata w tym czasie podłoże powinno się zmineralizować (zmienić w ziemię). Natomiast gdy zauważymy wyrastające z kątów liści malutkie korzonki, nie będące jednak korzeniami powietrznymi, lecz zwykły korzeniami, które mogą osiągnąć nawet metr długości, przesadźmy storczyka tak, aby nowe korzenie były zagłębione w podłożu. Po przesadzeniu warto wstawić doniczkę z naszą wanilia do większej osłonki, gdyż w ten sposób korzenie będą mogły korzystać z ociekającej wody.

Nawożenie

Wanilię nawozimy co dwa tygodnie w okresie wiosenno-letnim, w okresie jesienno – zimowym co trzy tygodnie.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.