Pokaż mi swojego storczyka, a powiem Ci jak o niego dbasz

Czy znane jest Wam przysłowie “Nieszczęścia chodzą po ludziach”? Z kwiatami jest podobnie. Plamki, skaleczenia, uszkodzenia, mogą spowodować bliznowacenie i deformacje tkanek kwiatowych i roślinnych a ranne korzenie nie są w stanie pochłaniać wody i składników odżywczych. Często zastanawiacie się dlaczego u Waszych storczyków występują zmiany na liściach, korzeniach i kwiatach, przyczyny są związane z niewłaściwą pielęgnacją i opieką. Problemy często rozpoczyna nieodpowiedni transport, a kończą uszkodzenia związane z przesadzaniem a nawet tzw. przeludnieniem w doniczce i na parapecie.

Nieodpowiednie traktowanie storczyka, które zazwyczaj wynika z braku czasu lub niewiedzy jest jego słabym punktem, który może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych wirusów i bakterii.

Uszkodzenia wynikające z nieodpowiedniego traktowania są stałe, mam tu na myśli poparzenia słoneczne, które oprócz wizualnego defektu nie wpływają na kondycję całej rośliny. Niektóre uszkodzenie korzeni możemy skorygować podczas przesadzania, do którego należy się odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że uszkodzenia mechaniczne, zazwyczaj pozostają ze storczykiem na całe życie.

Wypadki chodzą nie tylko po ludziach

Czy zdarzyło Ci się upuścić storczyka, złamać pęd i uszkodzić kwiaty? Mnie tak. Jesteśmy tylko ludźmi. Wypadki towarzyszą nam codziennie i zazwyczaj robimy to nieświadomie. Spójrzmy jednak na inny aspekt uprawy. Podstawowym, choć często pomijanym punktem uprawy jest tzw. zdrowy obszar, który umożliwia łatwe podlewani, nawożenie, jak również odpowiedni dostęp światła i powietrza. Storczyk uprawiany na zatłoczonym parapecie aż prosi się o kłopoty

Usuwanie tkanek

Jeżeli cześć rośliny uległa uszkodzeniu, możemy a nawet powinniśmy usunąć obszar, którego dotyczy problem. Dzięki takiemu zabiegowi, jesteśmy w stanie ocalić całego storczyka. Przykładem jest uszkodzony liść lub obszar zainfekowany grzybami lub bakteriami. W tym celu usuwamy tkanki z częścią zdrowego materiału roślinnego, w ten sposób powstrzymamy proces nierozprzestrzenianie się gnicia.

Transportowanie rośliny

W kwiaciarnia, sklepach ogrodniczych czy marketach storczyki sprzedawane są w specjalnych foliach, które mogą stać się przyczyną poparzeń. Tak przechowywany storczyk, w cieplejsze dni może doznać szoku, przejeżdżając choćby niewielki odcinek ze sklepu do domu. Dlatego warto przygotować papier lub karton, który pozwoli nam odpowiednio zabezpieczyć roślinę prze uszkodzeniami. Wystarczy otulić storczyka i ułożyć w pudełku. Dzięki takiemu zabiegowi, możemy bezpiecznie przetransportować roślinę w samochodzie. Za pomocą papieru, możemy również zabezpieczyć podłoże, przed utratą się substratu z doniczki. Jak to zrobić? Zgniatamy papier i układamy na podłożu, jeden obok drugiego. Proste prawda?

Transport storczyka

Kiedy powinniśmy przesadzić naszego storczyka

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.