Zioła na parapecie

Zioła uprawiane w domu na parapecie to doskonały sposób, aby mieć je świeże przez cały rok. Możemy uprawiać właściwie wszystkie zioła. Z ziół jednorocznych warto polecić bazylię, cząber, majeranek, a z wieloletnich melisę, oregano, tymianek, rozmaryn.

Ponieważ każde zioło ma inne wymagania, najlepiej jest, gdy każde ma swoją oddzielną doniczkę, gdyż wtedy mogą się swobodnie rozrosnąć. Ale jeśli ktoś chce stworzyć sobie w doniczce na parapecie ogródek ziołowy, to oczywiście można komponować ich różne zestawy, zwracając jednak uwagę na to, aby rośliny miały podobne wymagania. I tak np.:

  • będą się lubiły cząber z majerankiem, koprem, pietruszką naciową i tymiankiem,
  • bazylia z majerankiem i miętą,
  • mięta pieprzowa z estragonem,
  • kolendra z tymiankiem i rozmarynem,
  • estragon z miętą i pietruszką naciową.

Miejsce uprawy.

Do uprawy ziół w domu trzeba wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Najlepiej parapet południowy, a jeszcze lepiej, gdy jest to parapet w kuchni, gdyż wtedy zioła są zawsze pod ręką.
Kiedy i jak siać zioła w domu?

Zioła wysiewamy z nasion na początku marca, jeśli chcemy korzystać z nich latem lub w sierpniu na zbiór zimowy. Nasiona najpierw wysiewamy do jednego pojemnika i czekamy aż wykiełkują i podrosną. Następnie przesadzamy je do większych doniczek, w których będą już rosły do końca swojej wegetacji. Najlepiej użyć do wysiewu specjalnej ziemi ze sklepu, ponieważ jest ona odkażona i dzięki temu zmniejszamy ryzyko zakażenia naszych siewek chorobami. Na dnie każdej doniczki należy położyć warstwę kamyków, aby zapobiec zaleganiu wody.

Zioła nie znoszą przesuszenia, gdy raz doprowadzimy je do takiego stanu, już nie odżyją. Trzeba je podlewać regularnie, ale nie za mocno. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.

Zioła ze sklepu.

Jeśli zdecydujemy się na zakup sadzonek ziół, to musimy bardzo dokładnie obejrzeć rośliny, a szczególnie ich liście. Liście nie powinny mieć żadnych plamek ani nalotów. Po przyniesieniu do domu powinniśmy zioła przesadzić do większych doniczek.

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 261 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.