Storczyki żyłkowane


Delikatne żyłki, które pięknie zdobią płatki storczyka, pierwszy raz zobaczyłam u koleżanki. W swojej skromnej kolekcji nie mam takiej orchidei, jestem na etapie poszukiwań 🙂

Posiadacie w swojej kolekcji storczyki żyłkowane ? Ja jeszcze nie, ale to kwestia czasu. Zawsze trafiam na storczyka, który przeszedł wiele i nie mam odwagi go przygarnąć. Boję się, że nowy kwiat, może zbudzić panujący do tej pory spokój. Po przygodzie z wełnowcami stałam się ostrożniejsza i bardziej wyczulana.

Pierwsze próby wyhodowania żyłkowego storczyka, do którego wykorzystano storczyk  z gatunku Phalaenopsis Lindeniii, którego białe kwiaty pokryte sa delikatnymi prążkami. Prze dłuższy okres próbowano krzyżować różne gatunki z lepszym i gorszym efektem. W 1864 roku wyhodowano storczyka o nazwie Phalaenopsis Peppermint, którego drobne kwiaty pokryte były efektownymi żyłkami.

Delikatne żyłki, mały szczegół a różnica diametralna

Przez następne lata, wyhodowano hybrydy o białych i różowofioletowych kwiatach z charakterystycznymi czerwonymi żyłkowaniem, które można bez większego problemu dostać w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Jestem przekonana, że już niedługo kolekcja moich storczyków powiększy się o żyłkowego storczyka.

[contact-form-7 id="3866" title="Newsletter"]


Kamila
About Kamila 247 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.