Miniaturowe storczyki

Miniaturowe storczyki są niezwykłą odmianą orchidei, które cieszą się coraz większą popularnością. W sprzedaży dostępne są zwykłe hybrydy Phalaenopsis, które pielęgnujemy jak zwykłe storczyki oraz Doritis, które są bardziej wrażliwe i łatwo można je przelać.  Różnica pomiędzy zwykłym Phalaenopsis a Dortis tkwi w wielkości kwiatów.

Wszędzie czytam, że mini storczyki hoduje się tak samo. Jednak  jest kilka różnic, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednym z nich jest podłoże. Storczyk mini sprzedawane są zazwyczaj w sphagnum czyli podłoże z mchem, które dość długo utrzymuje wilgoć, dlatego nie podlewam swojego Phalaenopsis tak obficie jak pozostałe duże storczyki. Nawadniam go częściej, mniejsza ilością wody. Niektórzy przesadzają miniaturki po pierwszym kwitnieniu mieszając podłoża. Nie odważyłam się na taki krok, choć nie mówię, że tego nie zrobię.

Mój miniaturowy storczyk, po ostatnim kwitnieniu, przechodzi stan spoczynku. Nie udało mi się jeszcze doprowadzić go do kwitnienia. Może przyczyna tkwi w zmianie miejsca ? Kupiłam go kwitnącego w tym roku,  odchorował swoje, efektem było zrzucenie wszystkich kwiatów. Dziś storczyk ma się całkiem dobrze. Wypuścił nowe liście i korzenie powietrzne. Wydaje mi się, że zbiera siły. Mam nadzieję, że szybko nadrobi stracony czas i wypuści młody pęd kwiatowy 🙂

Tak wyglądał przy zakupie

0004

A tak wygląda obecnie

0003

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.