Phalaenopsis – budowa kwiatu

Falenopsis jest jednym z najpopularniejszych storczyków, nic więc dziwnego, że można go spotkać zarówno w kwiaciarniach, dyskontach jak i w sklepach budowlanych. Jeżeli wiemy już gdzie go można spotkać, to zadajmy sobie pytanie: Jak jest zbudowany?

Przyjrzyjmy się bliżej naszemu felkowi i zejdźmy w głąb podłoża do korzeni. Storczyki wytwarzają bardzo mięsiste i gładkie korzenie, które w naturze oplatają gałęzie i pnie drzew. Pokrywa je gąbczasta warstwa zwana welamenem. Ich końcówka, jak łatwo zauważyć przyjmuje zielony kolor. Zadaniem korzeni jest dostarczenie całej roślinie jak najwięcej składników odżywczych. Kolor korzeni zmienia się wraz z wilgotnością podłoża. 

Nasz popularny phalaenopsis ma monopodialny system wzrostu. Co oznacza, że liście naszej orchidei rosną tylko i wyłącznie wzwyż. Nowe listki pojawiają się co ok 4-6 miesięcy.

Przejdźmy do najpiękniejszej części rośliny czyli kwiatów. Nim pojawi się kwiat, storczyk wypuszcza pęd. Zazwyczaj tworzy się on z boku łodyżki lub pomiędzy listkami. Najczęściej roślina wypuszcza jeden pęd, choć zdarzają się wyjątki, gdzie orchidea wypuszcza nawet trzy pędy, na których rozwijają się kwiaty. Kwiatostan utrzymuje się kilka tygodni.

Przyjrzyjmy się bliżej najpiękniejszej części naszego storczyka.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.