
Delikatne żyłki, które pięknie zdobią płatki storczyka, pierwszy raz zobaczyłam u koleżanki. W swojej skromnej kolekcji nie mam takiej orchidei. Storczyki żyłkowane są na mojej priorytetowej liście zakupów 🙂
Posiadacie w swojej kolekcji storczyki żyłkowane Ja jeszcze nie, ale to kwestia czasu. Zawsze trafiam na storczyka, który przeszedł wiele i nie mam odwagi go przygarnąć. Boję się, że nowy kwiat, może zbudzić panujący do tej pory spokój. Po przygodzie z wełnowcami stałam się ostrożniejsza i bardziej wyczulana.
Pierwsze próby wyhodowania żyłkowego storczyka, do którego wykorzystano storczyk z gatunku Phalaenopsis Lindeniii, którego białe kwiaty pokryte sa delikatnymi prążkami. Prze dłuższy okres próbowano krzyżować różne gatunki z lepszym i gorszym efektem. W 1864 roku wyhodowano storczyka o nazwie Phalaenopsis Peppermint, którego drobne kwiaty pokryte były efektownymi żyłkami.
Delikatne żyłki, mały szczegół a różnica diametralna
Przez następne lata, wyhodowano hybrydy o białych i różowofioletowych kwiatach z charakterystycznymi czerwonymi żyłkowaniem, które można bez większego problemu dostać w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Jestem przekonana, że już niedługo kolekcja moich storczyków powiększy się o żyłkowego storczyka.
https://www.mojstorczyk.pl/zolty-storczyki/