Plamistość liści

Kiedy nasze storczyki są osłabione, mogą stać się doskonałą pożywka dla bakterii i wirusów. Najpopularniejszą chorobą bakteryjną, która atakuje storczyki jest „Plamistość liści”, która nasila się bardzo szybko w postaci plam na liściach w kolorze brązu, żółci a nawet czerni.

Dodatkowo chorobie liści towarzyszyć może nieprzyjemny zapach. Dlatego ważne jest, aby dbać o dobrą kondycję naszych orchidei, pamiętać aby woda, którą nawadniamy kwiaty nie dostała się do stożka wzrostu ani nie utrzymywała się w szczelinach liści. Odpowiednio zadbany storczyk może poradzić sobie z każdą chorobą, jeżeli będzie miał odpowiednie warunki.

Gdy zauważymy, że storczyk nie radzi sobie z bakteriami możemy spróbować opryskać go środkami miedziowymi, o które należny pytać w sklepie ogrodniczym oraz przyciąć zainfekowane liście i posypać  je węglem drzewnym. Następnie wyparzyć sprzęt, który używaliśmy.

Sama jeszcze nie miałam okazji spotkać się z taką plamistością liści. Wiem, że odizolowałabym taką orchideę od innych storczyków.

Często zdarza się, że sami przyczyniamy się do rozwoju choroby. Przykładem może być uszkodzenie liści podczas pielęgnacji, przycinania lub przesadzania storczyków. Jak bezpiecznie przesadzać storczyki dowiesz się tutaj https://www.mojstorczyk.pl/przycinanie-korzeni-i-przesadzanie/

Jeżeli uda mi się znaleźć więcej informacji na temat wirusowej plamistości liści, postaram się jak najszybciej się nimi z wami podzielić.

0027

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.