Storczyk przekwita i co dalej

Storczyk przekwita i co dalej? Takie pytanie stawia sobie początkujący hodowca, którego storczyk zakończył okres kwitnienia. Orchidea jak każda roślina najładniej wygląda gdy kwitnie, jednak przychodzi czas kiedy kwiatki zaczynają więdnąć i opadać.

Aby dłużej cieszyć się kwitnącą orchideą, należy systematycznie, każdy kwiatek, po przekwitnięciu delikatnie obciąć. Pozwoli to roślinie pobrać pozostałe składniki pokarmowe, które wzmocnią kwiaty stożkowe, znajdujące się na końcu kłosu storczyka.

Przycinasz czy nie? Ja przycinam.

Gdy wszystkie kwiaty przekwitną przycinam łodygę przy trzecim oczku, licząc od podstawy storczyka. Tak przycięty storczyk może wypuści kolejny pęd, tym razem z oczka. U mnie taki zabieg się powiódł. Orchidea wypuściła nowy oczkowy pęd.  Chcesz się więcej o nim dowiedzieć, zapraszam TUTAJ. Ile storczyków tyle sposobów ich pielęgnacji. Znam osoby i możliwe, że Ty też do nich należysz, nie stosują mojej metody. Zastanawiasz się cóż innego mogą robić? Mogą spokojnie czekać, aż pęd storczyka uschnie, bądź wypuści nowe, młode pędy. Natomiast, gdy łodyga zmieni kolor na słomkowy, można ją bardzo szybko odciąć. Możesz sam zdecydować. To przycinasz, czy nie?

Storczyk przekwita i co dalej, kiedy znów zakwitnie?

Po takim zabiegu nasuwa nam się kolejne pytanie: Storczyk przekwita i co dalej, kiedy znów zakwitnie? Temat ponownego kwitnienia rozwinęłam w jednym z moich artykułów, do którego odnośnik jest TUTAJ

 

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

  


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.